Společnost Henkel ČR je prvním dodavatelem společnosti Albert Česká republika, který testuje zasílání produktových kmenových dat přes GDSN.
Maloobchodní řetězec Albert Česká republika pro výměnu elektronických faktur, objednávek, dodacích listů a dalších dokumentů již řadu let využívá EDI. Dalším krokem směrem k efektivnější komunikaci je zavedení centralizovaného řešení pro sdílení produktových kmenových dat. Do roku 2022 hodlá společnost Albert sdílet kmenová data produktů výhradně elektronickou cestou – prostřednictvím globální datové synchronizace GDSN.
Od srpna probíhá pilot GDSN se společností Henkel ČR. Albert si Henkel zvolil jako pilotního dodavatele díky dlouhodobým obchodním vztahům. Společnost Henkel na celém světě působí se svými předními inovačními značkami a technologiemi ve třech oblastech: prací a čisticí prostředky, kosmetika a lepidla. Je letitým dodavatelem společnosti Albert i mimo ČR. Zahraniční pobočky Henkelu aktivně využívají datovou synchronizaci pro sdílení produktových kmenových dat dlouhodobě, již od dob, kdy tato společnost patřila (opět se skupinou Ahold Delhaize) mezi průkopníky této technologie na nizozemském a belgickém trhu.
Drogerie, potraviny, čerstvé zboží
Podle harmonogramu se budou všichni dodavatelé řetězce do projektu zapojovat od roku 2021. Jednotné datum, od kterého by do Alberta již nešlo zalistovat zboží bez některého z elektronických katalogů GDSN, vyhlášeno nebude.
Dodavatelé budou rozděleni do jednotlivých fází podle sortimentu. V první vlně k projektu přistoupí dodavatelé z kategorie drogerie, následovat budou partneři dodávající potraviny (vyjma čerstvého zboží). Dodavatelé čerstvých potravin budou součástí poslední vlny zapojování.
Vlastní iniciativa se vyplatí
„Jsme až v poslední vlně,“ může si říci řada firem… I přes relativně dostatečnou časovou rezervu je však třeba, aby se dodavatelé na GDSN začali připravovat již v tomto roce. S dodavateli, kteří se budou zapojovat v první polovině roku 2021, proběhla jednání. Zbytek svých partnerů Albert oslovil dopisem; tyto firmy budou blíže informovány v nadcházejících měsících.
Dodavatelům tedy nic nebrání být o krok napřed a mít data ve vybraném GDSN e-katalogu připravená k publikaci s předstihem. V momentě, kdy se dodavatel od Alberta dozví datum zapojení, mu již stačí v daném termínu data publikovat na GLN (Globální lokalizační číslo) Alberta.
Zvyhodněne zavaděci podminky
Registrovaní uživatelé Systému GS1 budou moci e-katalog SYNFONY využívat v období 2020–2021 v rámci uživatelských poplatků. Pro roky 2022–2025 se výše poplatků bude pohybovat v rozmezí 4000 – 15 000 Kč ročně.
Seznam atributů (údajů) v datovém modelu pro zalistování aktualizován
GS1 Czech Republic společně s pracovní skupinou GDSN aktualizovala datový model pro Českou republiku. Jedná se o seznam atributů, které jsou potřebné pro zalistování do obchodních řetězců Albert Česká republika, MAKRO Cash & Carry ČR, Globus ČR a Kaufland Česká republika a na kterém se zmíněné obchodní řetězce shodly. GS1 Czech Republic pro dodavatele společnosti Albert připravila přehledný seznam atributů, které jsou aktuálně dostupné v datovém modelu pro ČR a které jsou potřebné pro zalistování právě do obchodního řetězce Albert. Pokud některý z údajů, který Albert pro zalistování vyžaduje, nebude mít dodavatel k dispozici, bude třeba ho v rámci interního pořízení dat získat.
Následně dodavatele čeká zřízení přístupu, přes který bude možné data do Alberta zaslat. Zvolit si mohou například e-katalog SYNFONY od GS1 Czech Republic. K dispozici mají samozřejmě i jakýkoliv jiný certifikovaný e-katalog GDSN. Společnosti, jejichž centrála sídlí mimo Českou republiku, mohou svou mateřskou organizaci kontaktovat s dotazem, zda již nevyužívá některý z e-katalogů a zda licence nepokrývá i český trh.
V případě SYNFONY, které využívá Albert, lze data vkládat prostřednictvím webové aplikace – vyplňováním příslušných polí – nebo importováním dat z excelu. Není tedy nutné instalovat žádný SW. Druhou možností je propojení s informačním systémem dodavatele v režimu M2M (machine-to-machine). K tomu je již potřeba podpora IT oddělení daného dodavatele.
Eva Malíková
Zdroj: GS1 CR
„Zapojení řetězce Albert do implementace GDSN v ČR vnímám jako zásadní krok v projektu GDSN ve spolupráci s GS1 Czech Republic. Tímto dochází k úplnému využití základního benefitu globální datové synchronizace: zalistování produktu, již připraveného v produktovém katalogu, proběhne během pouhých dvou kroků. K publikaci na GLN Alberta a následné synchronizaci stačí pouhých 30 sekund.
Všichni, kdo jsme se na realizaci GDSN podíleli, víme, že právě Albert jako druhý aktivní partner dovršil tuto klíčovou roli. Osobně mě velmi těší, že jsme i díky výborné spolupráci v oblasti EDI byli pro pilot přizváni.“
Eva Malíková, EDI/ECR project manager, Henkel CR
Prezenční školení a webináře vypsány
Od září GS1 Czech Republic vypsala školení. Uživatelé e-katalogu SYNFONY si na nich osvojí práci s katalogem. Na výběr mají tyto druhy a formy školení:
Prezenční program GDSN e-katalog SYNFONY nabízí školení v prostorách GS1 Czech Republic v sídle společnosti na Pankráci 30, Praha 4. Výuka zahrnuje informace o globální datové synchronizaci, ovládání e-katalogu SYNFONY a praktické ukázky vkládání dat.
Školení je přístupné registrovaným uživatelům, kteří s GS1 Czech Republic uzavřeli smlouvu o využívání SYNFONY, a zároveň pro subjekty, které zahájí proces získání e-katalogu zasláním vyplněného registračního formuláře na www.synfony.cz. Školení trvá tři hodiny včetně přestávek a vypsané termíny i registraci na školení lze nalézt na stránkách www.gs1cz.org v sekci Školení.
Webinářový program s názvem GDSN e-katalog SYNFONY probíhá online prostřednictvím aplikace GoToMeeting. Podmínky účasti na školení jsou totožné jako u prezenční formy školení; na webinář si vyhraďte dvě hodiny. Školitelé se zaměřují na základní informace o GDSN a ovládání SYNFONY.
Uživatelům ostatních e-katalogů GDSN nabízí společnost GS1 Czech Republic webinář GDSN a Datový model. Školení obsahuje úvod do tématu globální datové synchronizace. Školitelé vysvětlují, jak číst datový model a kde najít další informace o atributech. Délka webináře je stanovena na jednu hodinu a třicet minut. Webinář je určený všem dodavatelům společnosti Albert Česká republika, kteří se rozhodnou využívat jiný GDSN e-katalog než SYNFONY.
Brief Interview: Petr Beran, merchandise business support director Albert Česká republika
Petr Beran
Zdroj: GS1 CR
Jak vznikal harmonogram implementace?
Rozhodujícími faktory byly konkrétní parametry u našich obchodních partnerů: jejich sortiment, počet produktů, povaha a frekvence změn dat o produktech. V procesu zapojování partnerů do GDSN je pro nás důležité mít kontinuitu. Protože je lokální trh v GDSN stále na startovní čáře, musí být náš přístup postupný, rychlý a zároveň robustní.
Které kategorie budou zapojovány nejdříve?
V první fázi budeme do GDSN zapojovat dodavatele pro suché potraviny, drogerii a kategorii non-food a ve druhé fázi se zaměříme na čerstvé potraviny. V obou fázích budeme důsledně sledovat přesnost dat, která je pro maloobchodníky i dodavatele zásadní.
Jakou nabízíte svým dodavatelům podporu při implementaci?
Abychom mohli našim dodavatelům pomoci, vytvořili jsme silné partnerství s GS1 Czech Republic. S každým dodavatelem jsme připraveni od začátku podrobně projít proces kvality dat a společně vyřešit případné nepřesnosti nebo nedostatky procesu. Za tímto účelem jsme proškolili interní odborníky a budeme investovat čas a zkušenosti, které jsme získali v pilotním provozu.