Nová generace 2D kódů má slibný potenciál pro omezování potravinového odpadu, snižování nákladů na stahování výrobků z trhu a zlepšení vysledovatelnosti v kategorii čerstvých potravin.
Pandemie koronaviru zvýšila zájem spotřebitelů o původ a bezpečnost potravin. Zákazníci si často kladou otázky: Byla při výrobě a logistice dodržena veškerá bezpečnostní pravidla? Nemohlo dojít k náhodné kontaminaci? Lze to nějak ověřit, nebo jsme nuceni důvěřovat tomu, co nám tvrdí dodavatel či prodejce?
Podobné dotazy vyvolávají řadu spekulací a určitou míru nejistoty. Přitom ani pandemie neoslabila zájem části nakupujících o tzv. udržitelné potraviny. Tedy takové, jejichž produkce je šetrnější k životnímu prostředí a odpovídá principům společenské odpovědnosti. Je však např. informace o nižší spotřebě pesticidů při výrobě konkrétního produktu spotřebitelem ověřitelná? Dovede si někdo představit množství příslušných dat, která by bylo potřeba zpracovat, a existuje vůbec technologie, která by umožnila následně tyto informace zprostředkovat zákazníkům?
Možnosti využití doplňkových dat
Posuňme se v úvahách dále. Pokud by byla k dispozici technologie, která by umožnila dosledovat původ potravinářského výrobku až na úroveň vstupní suroviny, jak by mohla pomoci pro zvýšení bezpečnosti potravin a většího komfortu pro nakupující? Potřeba takovéto technologie se navíc potkává se zákonnou povinností. Tou je nařízení Evropského parlamentu č. 178/2002, kterým se mj. stanoví postupy týkající se bezpečnosti potravin.
Jednou z možností využití je stažení konkrétní šarže výrobku v případě kontaminace cizorodou látkou. Náklady na stažení výrobku by byly daleko nižší stejně jako případná rizika pro zákazníka. A jestliže by bylo možné pracovat s šarží výrobku, stejným způsobem by bylo možné pracovat
s datem spotřeby. Umožnilo by to nejen zabránit prodeji výrobků s prošlým datem, ale také zvýšit bezpečnost zákazníka. Kromě toho může lepší možnost řízení zásob na základě data spotřeby zásadně snížit podíl potravinového odpadu. Zadání bychom tedy měli, přínosy zavedení rovněž. Jakou bychom mohli zvažovat technologii? Nabízí se RFID-EPC, které je již v maloobchodě poměrně rozšířeno, alespoň co se týká nepotravinářských výrobků (oblečení, obuv, sportovní potřeby). Společnosti jako DECATHLON, C&A, H&M nebo LPP mají s jejím využitím bohaté zkušenosti a skupina ECR pro prevenci ztrát v maloobchodě (ECR Retail Loss Group) plánuje začátkem příštího roku vydat studii o využívání RFID v retailu. Nicméně nasazení RFID-EPC pro potraviny se zatím jeví stále v nedohlednu. Zbývá tedy vrátit se k čárovým kódům?
Jaký datový nosič?
Světový maloobchod již více než 45 let stojí na identifikaci produktů pomocí standardních čárových kódů GS1. Nejznámější podobou jsou klasické lineární čárové kódy označované jako 1D. Nejpoužívanější je symbol EAN-13. V poslední době se však můžeme setkat také s 2D kódy – nejčastěji v podobě nestandardních QR kódů využívaných pro marketingové účely, ale čím dál častěji i v podobě standardizovaných symbolů GS1 DataMatrix. Na rozdíl od tradičních čárových kódů mohou tyto nosiče kromě GTIN obsahovat informace o šarži, datu spotřeby, případně i sériovém čísle. Dané údaje je možné snímat na pokladně, proto je možné například zablokovat určitou šarži, aby ji spotřebitel již nemohl zakoupit (než bude stažena z celého dodavatelského řetězce). Na straně obchodníka to usnadní identifikaci problematické šarže a zamezí zbytečné likvidaci nezasažených produktů.
Možnost přidat datum minimální trvanlivosti do kódu označujícího produkt pomůže eliminovat riziko prodeje prošlých výrobků. Při skenování na pokladně bude personál dále upozorněn na skutečnost, že produkt má prošlé datum minimální trvanlivosti, a pokud to legislativa umožňuje, mohou být tyto produkty prodávány se slevou. Kromě bezpečnosti potravin a omezení plýtvání potravinami mají údaje vložené do kódů potenciál zlepšit sledovatelnost potravin v celém řetězci – od „zemědělce na talíř“.
GS1 DataMatrix – 2D symbol na obalu, který může nést řadu informací. Přináší revoluční změnu maloobchodního prodeje čerstvých potravin. Datový nosič poskytuje prostor pro více strukturovaných dat, která jsou snímatelná na pokladně, jako je šarže, datum spotřeby / minimální trvanlivosti, případně hmotnost, cenu, datum balení či sériové číslo.
Jak to dělá Woolworths
Společnost Woolworths se stala prvním australským řetězcem, který testuje využití 2D kódů na spotřebitelských jednotkách. Testované řešení má pomoci zachránit miliony tun potravin, které se v Austrálii každoročně vyhodí. Dalším úkolem je eliminovat riziko, že zákazníci zakoupí produkty s prošlým datem minimální spotřeby.
Dva vybraní dodavatelé, Hilton Foods a Ingham’s, pro účely pilotního projektu označují svoje výrobky z kategorie maso a drůbež pomocí 2D kódů GS1 DataMatrix.
Podporu zapojeným společnostem poskytla australská národní organizace GS1. „Více než čtyři desítky let od svých počátků se technologie skenování čárových kódů v Austrálii stále vyvíjí. Sektor čerstvých potravin spoléhá na přesná a úplná data pro trasování produktu od zemědělců po regály supermarketů. Na pilotním projektu
ve společnosti Woolworths vidíme skvělý příklad, jak implementace kódu GS1 DataMatrix na POS přináší výhody nakupujícím,“ říká CEO GS1 Australia Maria Palazzolo.“
Pilotní projekt realizovaný v Austrálii není jediný svého druhu. Úspěšné testy v Německu, Velké Británii a Thajsku prokázaly významné výhody plynoucí ze zavedení tohoto standardu pro zákazníky i dodavatele. Průběžné poznatky z testování by měly být oznámeny v rámci připravované společné konference ECR Retail Loss Food Waste Working Group, která se uskuteční jako online setkání ve dnech 18. 11. a 19. 11. 2020. Více informací a registrační formulář (platné pouze pro výrobce, dodavatele, obchodníky a zástupce univerzit) bude zveřejněno na stránkách www.ecr-shrink-group.com.
Přínosy pro dodavatele a retail
V případě problémů mohou být dotčené šarže v rámci dodavatelského řetězce přesněji identifikovány. To umožní přesné stažení produktů z konkrétní šarže ze skladů a regálů. Informace obsažené v kódu GS1 DataMatrix umožní zablokovat prodej problematické šarže či výrobku s prošlým datem spotřeby na pokladně, případně umožní nabídnout slevu u výrobků s uplynulým datem minimální trvanlivosti, kde je to legislativně možné.