Albert Česká republika bude od roku 2022 přijímat kmenová data výhradně přes GDSN. Více o průlomovém rozhodnutí Lucian Vilau, chief financial officer společnosti.
V retailu působíte přes sedmnáct let. V čem vás tento svět nejvíce fascinuje?
Říká se: retail je detail. Kvůli množství interakcí, které při každodenních činnostech
v obchodech řešíme, to platí na sto procent. Miliony transakcí, miliony zákazníků, které je třeba odměnit osobním, personalizovaným zážitkem z nakupování, miliony možných kombinací. Ačkoliv se to tak může zdát, není to jednoduchá záležitost. A to je jedna z věcí, které mě drží blízko k retailu.
V každém z oddělení, které jsem vedl, ať to byly finance, logistika nebo IT, jsem se vždy zabýval velkým množstvím dat. Obrovský objem dat přináší výzvy a současně mimořádný vhled do retailu.
Z retailu mám nejblíže k potravinám. Jídlo je pro mě skvělým zdrojem inspirace, spojuje lidi, umožňuje nám znovuobjevovat naše kořeny a zároveň poskytuje potenciál pro inovace.
Jak se liší tuzemský maloobchodní trh od ostatních?
Český retailový trh má rozhodně svá specifika. Díky vysokému počtu hráčů s hustými a stále rostoucími sítěmi prodejen je jedním z nejvíce konkurenčních trhů v Evropě. Navíc patří ke špičce v poměru zákazníků zaměřených na hodnotu. V Albertu chceme lidem pomoci lépe se stravovat, mít lepší životosprávu. Tomu přizpůsobujeme naši nabídku.
Nový koncept městského supermarketu v Praze Barrandově
Zdroj: Albert Česká Republika
Představili jsme mnoho nových produktových řad a zcela nové kategorie v oddělení Zdravě s Albertem, které nabízíme ve vybraných prodejnách. Otevíráme tzv. Fresh bary s nabídkou zdravých svačin, které si zákazníci velmi oblíbili. Jako další důležité předpoklady kvalitního života vnímáme ekologii a udržitelnost. V praxi jde o omezování odpadu a recyklaci obalů, redukci plýtvání a poskytování neprodaného zboží potravinovým bankám.
Lucian Vilau po absolvování ekonomické VŠ pracoval v různých odvětvích. V retailu působí více než sedmnáct let, postupně to byly obory IT, nábytek, potraviny. Pro Delhaize (dnes Ahold Delhaize) začal pracovat před patnácti lety v řetězci supermarketů Mega Image v Bukurešti. Řetězec tehdy provozoval 17 obchodů, z nichž většina se nacházela v oblasti hlavního města.
Lucian Villain
Zdroj: Albert Česká Republika
V následujících letech se společnost rychle rozrostla, dnes má v Rumunsku více než 750 prodejen. V roce 2012 byl Lucian Vilau jmenován do vedení a sbíral odborné znalosti ve funkcích, jako je obchodní strategie, finance, logistika, IT a projektový management. Předloni přijal nabídku přejít do Albertu Česká republika, aby vedl finance a IT oddělení.
Jakým největším výzvám dnes český retail čelí?
Obchodníci v Česku stojí před stejnými výzvami jako v kterékoli jiné zemi světa. Tou hlavní je připravenost na budoucnost. Vývoj ukazuje, že maloobchodní sektor patří mezi tři nejohroženější a covidová krize tento průběh pouze urychlila. Maloobchodníci musí najít rychlé řešení k propojení tradičních způsobů práce s novými digitálními řešeními. To platí také pro dlouhodobé cíle udržitelnosti, řešení na bázi blockchainu nebo etické standardy využívání zdrojů, což jsou oblasti, ve kterých je Albert velmi aktivní.
Tuzemský maloobchodní trh je velmi roztříštěný. Jaká je pozice značky Albert a kde by chtěla být?
Naším cílem je čelné postavení jak v kvantitativních měřítkách, jako je podíl na trhu, tak i v kvalitativních parametrech. Předně jsou to čerstvost a zdravotní prospěšnost nabízených potravin, pracovní podmínky, zákaznický komfort či snižování dopadů na životní prostředí.
Pozici na trhu chceme posílit pomocí moderních přístupů. Veškeré naše úsilí je proto zaměřeno na přestavbu našich obchodů a zavádění posledních novinek v sortimentu, layoutu prodejen nebo technologií.
Jakou roli v tomto projektu hraje elektronizace?
Digitalizace provozu je páteří naší strategie. Ta má dvě hlavní, vzájemně propojené roviny. Vnitřní spočívá v řešení interních procesů; vnější v řešení procesů souvisejících se zákazníky. Vedle silného tlaku na eliminaci papíru se soustředíme na zvýšení objemu dat přenášených v režimu M2M (machine-to-machine; přímý přenos dat mezi počítači) a širší použití RPA (Robotic process automation; technologie pro automatizaci obchodních procesů založená na autonomní práci SW robotů). Dále sem patří také implementace GDSN.
A na straně zákazníka?
Zde jsme učinili významné kroky v oblasti samoobslužných pokladen, které jsou součástí nových layoutů prodejen. Zavádíme elektronické cenovky, spouštíme pilotní nasazení věrnostní aplikace Můj Albert současně s řešením pro samoobslužné skenování zboží Albert SCAN. Další novinky můžete na obou „frontách“ čekat v dohledné době.
Jaké důvody stály za rozhodnutím zavést GDSN?
GDSN jsme již nějakou dobu sledovali. Studovali jsme zkušenosti kolegů v Ahold Delhaize, kteří toto řešení pro sdílení produktových kmenových dat s dodavateli již několik let používají, např. v Nizozemsku. GDSN pro nás znamená optimalizaci procesu, správnost dat a rychlost. Existuje mnoho pozitivních faktorů, na které se chceme v budoucnu zaměřit a využít je. GDSN je příležitost, kterou chceme uchopit a rozvíjet.
První supermarket v Česku, jihlavský obchod Mana, přivítal první zákazníky 6. června 1991. Stejně jako tehdy ho i dnes provozuje společnost Albert (Ahold Delhaize)
Zdroj: Albert Česká Republika
Co ovlivnilo načasování projektu?
Zavedení GDSN jsme naplánovali souběžně s modernizací centrálního systému pro zpracování master dat. Pro implementaci jsme si připravili jasnou strategii a snažili jsme se postupovat co nejrychleji. Ať už mluvíme o vnitřních potřebách, reakcích na požadavky různých úřadů nebo legislativních úprav, bylo zřejmé, že systém zalistovacích karet není dostatečně efektivní. Potřebovali jsme změnu. To znamená více dat, rychleji a v nejvyšší kvalitě.
Jste jedním z prvních řetězců na českém trhu v implementaci GDSN. Jak se cítíte v roli průkopníka?
Pro společnost Albert jako obchodníka v sektoru potravin je inovace nezbytným předpokladem pro to, aby se na rychle se měnícím trhu úspěšně orientovala. Platí to z hlediska spotřebitelských trendů i technologií. Jedním z našich úkolů je jít i neprobádanými cestami, objevovat a přicházet s novými řešeními, která změní způsoby práce. Je to prostor, ve kterém se mi nejlépe pracuje a kde se cítím dobře. V mém profesionálním životě bylo mnoho případů, kdy jsem musel začít od nuly a přicházet s návrhy kroků, které se v té době nikdy předtím nerealizovaly.
Jaká je odezva dodavatelů?
Reakce jsou obecně pozitivní. Je zřejmé, že existují různé nuance, které jsou dány hlavně specifickými podmínkami každého z našich dodavatelů. Obecně však nejde o to, zda je to cesta, kterou se mají vydat, ale spíše kdy. A z mého pohledu čím dříve, tím lépe.
Čím se vám daří partnery přesvědčit?
Náš přístup je obecně založen na skutečném partnerství, v tomto případě na budování strategie zapojování firem do GDSN s plnou podporou GS1 Czech Republic. Snažíme se zdůrazňovat fakt, že z přijetí standardu GDSN plynou výhody oběma stranám. Pokud jste myšlenkově nastaveni na cílené hledání dlouhodobých a efektivních řešení, která mají eliminovat plýtvání (bez ohledu na jeho formu), pak je volba jasná. Jsem hluboce přesvědčen, že v přijetí standardu GDSN spočívá hodnota pro nás i pro naše dodavatele, a jsme připraveni se o ni podělit.
Brief Interview: Andrea Schlossarek, director corporate master data management METRO
Andrea Schlossarek
Zdroj: GS1 CR
Na kterých trzích Makro/METRO GDSN využívá?
Metro Cash & Carry je mezinárodním lídrem v samoobslužném velkoobchodě ve 24 zemích. V centrále v Německu jsme dlouhodobým uživatelem GDSN od prvního dne a také velmi aktivním členem retailové komunity GS1, což považuji za podmínku úspěchu. GDSN kompetenci máme ještě v Belgii, Nizozemsku, Francii, Rakousku a Maďarsku, ale zatím ne v rozsahu a na úrovni Německa. Nicméně GDSN jako způsob výměny dat je naší vizí ve všech zemích. Z korporátní úrovně pracujeme intenzivně s GS1 Global na projektech, jako je Verify by GS1 a Global Data Model, které by nám měly pomoci standardizovat terminologii a kontext atributů napříč všemi trhy. Hlavními důvody, proč nejsme v expanzi GDSN rychlejší, jsou rozdíly v IT infrastruktuře v jednotlivých zemích a různorodé požadavky a terminologie na jednotlivých trzích.
Můžete přiblížit benefity zavedení GDSN?
GDSN umožňuje vlastníku značky aktualizovat informace o produktu na jednom místě a tato informace je automaticky k dispozici všem propojeným partnerům. Tento princip zaručuje nejvyšší pravděpodobnost, že budeme mít od dodavatelů vždy ta nejnovější data. Bohužel na většině trhů je výměna dat stále velmi bilaterální a to ji činí neefektivní a nákladnou. Hlavním klíčem k úspěchu je uvědomit si, že základní set dat o produktu je závazný a nekomerční. Pokud jsou tyto principy akceptovány, potřebujeme jen systém, ve kterém si můžeme sdílet data mezi propojenými výrobci a prodejci plynule a za použití stejné terminologie a významu. GDSN má schopnost přispívat i k automatizaci celého životního cyklu produktů.
Který z přínosů GDSN považujete za nejvýznamnější?
Hlavním benefitem je správný obsah. Naše vztahy se zákazníky jsou pro nás klíčové – oni od nás očekávají výjimečné produkty, vysokou úroveň kvality a mnoho dalších aspektů. Všechno z toho je založené na správných informacích o produktech a službách, které jim poskytujeme. Jinak řečeno, kmenová data jsou nad zlato, ale jen pokud jsou správná a aktuální.
Mottem GDSN je: Jeden produkt, jedna zkušenost, každý prodejní kanál, získání důvěryhodných dat přímo od zdroje. Ve společnosti METRO věříme, že vlastník značky zná své produkty nejlépe, a chceme informace přímo od něj. Žijeme v době, kdy omnichannelový prodej je běžnou realitou, navíc změny v hospodářství způsobené koronavirem dále tlačí na dostupnost zboží on-line a možnost dovážek v oblasti potravin. Síť GDSN propojuje přes 60 000 obchodních partnerů prostřednictvím 43 databází po celém světě. Je to zatím nejefektivnější způsob výměny všech možných dat o produktech, včetně digitálních aktiv, na základě mezinárodních standardů.
Ráda bych zakončila výzvou všem partnerům, aby kontaktovali GS1 a připojili se k projektům, jako je globální datový model. Slibujeme si od něj mj. i zjednodušení výměny dat, standardizaci v rámci Evropy a zvýšení kvality. To by mělo přispět i k dalšímu rozvoji a větší rozšířenosti používání GDSN.
Kde vidíte nedostatky v konvenčním způsobu sdílení produktových dat?
Překážky přináší především současné nastavení trhu a jeho úroveň vyspělosti. Mnoho společností se také stále příliš spoléhá na manuální procesy, které poskytují určitou komfortní zónu. Toto se ale obvykle mění po pozitivních příkladech, které trhu přinesli první uživatelé a přijetí již zavedeného a ověřeného standardu implementaci urychlí.
Jaká jsou vaše očekávání ze zavedení GDSN?
Moje očekávání jsou spojena se zrychlením procesů při menších nárocích na zdroje. Dále s rychlejším uváděním nových produktů na trh a uvolněním kapacit, které obě strany budou moci využít pro procesy s vyšší přidanou hodnotou.
GDSN nepředstavuje jedno řešení nebo značku, ale standard, na jehož bázi funguje síť e-katalogů pro sběr a komunikaci produktových kmenových dat. Retaileři proto nejsou nuceni tlačit svoje dodavatele k využívání služeb konkrétního poskytovatele, ale umožňují výběr z několika desítek providerů. Nakolik je tento aspekt důležitý?
Flexibilita při výběru je klíčová. Navíc, jak již bylo zmíněno, standard přináší řešení, které slouží na trhu všem, nejen jednomu hráči nebo několika málo hráčům. Přináší rovnováhu, které by jinak bylo velmi obtížné dosáhnout.
Jak oceňujete v souvislosti s protiinfekčními opatřeními možnosti pokročilých technologií a automatizace ve směru ke snižování podílu lidské interakce?
Poslední měsíce prokázaly, že technologie nabízejí vhodná řešení pro současnou situaci. V Albertu jsme to zažili – například z pracovního hlediska, kdy nám platforma Teams umožňuje přejít ze dne na den na home office a udržet plynulý provoz. Viděli jsme to i na implementaci bezkontaktních plateb v obchodech, které pomohly omezit výměnu bankovek a snížit tak riziko přenosu infekce. V takové situaci je každý papír, který se nepřenese mezi dvěma kancelářemi, přínosem. Používáním elektronické komunikace lze vytvořit bezpečnější prostředí.
Brief Interview: Jiří Tříško, business unit manager, Markant Česko s.r.o.
Jiří Třísko
Zdroj: Albert Česká Republika
Kde vidíte příležitosti ve zlepšení výměny produktových dat?
Výměně produktových dat by prospěla standardizace a konsolidace do jedné formy, která bude pro všechny zúčastněné strany účinná. Do nedávné doby byly standardem zalistovací karty, což z mého pohledu není efektivní zejména pro stranu dodavatelskou. Efektivní forma je taková, kdy se produktová data bez zvýšeného úsilí dostanou až ke koncovému uživateli těchto dat (zákazník, nákup, logistika apod.). Aktuálně není problém daný standard na našem trhu najít (GDSN), problém spočívá v malém zapojení účastníků takové výměny dat. Trh není konsolidován na toto jedno řešení. Je však nutné říci, že se blýská na lepší časy a napojení předběžně avizuje hned několik velkých řetězců (a to v horizontu několika málo měsíců). I společnost Markant je připravena všem svým partnerům s přenosem produktových dat pomoci a zefektivnit tak interní procesy.
Dalším aspektem je samozřejmě kvalita dat. I zde je velký prostor na zlepšení. Myslím, že zvýšení kvality dat se částečně dostaví automaticky s přechodem na jednotnou formu (více prostoru na vyplnění dat, přechod na automatizaci, popř. vyšší tlak ze strany odběratelů – jedna chyba se projeví u všech). Další nároky na kvalitu dat se budou objevovat v souvislosti s potřebami on-line prodejů.
Můžete ve stručnosti popsat, jakým způsobem váš systém pro dm drogerii markt stahuje data z GDSN?
Společnost dm drogerie markt nám dala svolení disponovat vlastní schránkou v rámci GDSN, což nám umožňuje veškeré produkty publikované pro dm stáhnout do našeho systému. Konkrétně jsou data exportována ve formě XML souborů (GDSN standard) a prostřednictvím AS2 doručována k nám. V našem systému jsme pak schopni provádět kontrolu kvality dat nad rámec GDSN standardu a zároveň umožňujeme doplnění některých dodatečných informací užitečných právě pro dm (např. slučování produktů v kolekce variant, což umožňuje lepší zákaznický zážitek na e-shopu dm). Vzhledem k tomu, že drtivá většina dodavatelů dm není zatím do GDSN zapojena, slouží náš systém také jako dodavatelský portál. Veškerá produktová data (GDSN i data přímo zadaná dodavateli do našeho portálu) jsou konsolidovaně zaslána do dm, kde jsou následně využita.
Přístup k datům z GDSN zajišťujete mj. slovenské pobočce dm drogerie markt. Na kterých dalších trzích tuto službu nabízíte?
Společnost Markant působí aktuálně ve všech zemích, kde jsou naši významní partneři (Kaufland, dm, Globus apod.). Pokrýváme tedy velkou část Evropy. Co se týče služby napojení na GDSN, jsme připraveni ji nabídnout ve všech zemích, kde působíme.
Kde vidíte další možnosti pro odstraňování papírové dokumentace?
Z mého pohledu by všechny papírové dokumenty mohly být odstraněny. Smlouvy, objednávky, faktury či formuláře pro master data, vše lze digitalizovat. Jedinou otázkou je, jak rychle. Vidím dvě bariéry. První je setrvačnost: pro někoho je stále těžké si představit, že by faktura mohla být digitální, nikoli papírová. Druhá se týká legislativy, která má obvykle za vývojem trhu zpoždění. Zákonodárci reagují pomalu a uplatňují spíše konzervativní přístup. Obě překážky lze zvládnout, klíčem je vytrvalost a použití řešení, která zajistí stejnou úroveň kontroly jako současná papírová.
Zdroj: Albert Česká Republika
Bratři Gerrit-Jan a Albert Heijnovi v r. 1987
Zdroj: GS1 CR
Albert Heijn a standardy
Technologické inovace má skupina Ahold Delhaize hluboko v DNA. Dr. Albert Heijn ze třetí generace majitelů firmy Ahold se zasadil o vznik jednotné evropské struktury pro identifikaci produktů, když jako předseda Nizozemské skupiny pro značení zboží dokázal přesvědčit své protějšky z dalších západoevropských států o vhodnosti třináctimístného čísla známého dnes pod zkratkou GTIN.
V roce 1976 se zrodil čárový kód EAN--13. Následujícího roku byla založena organizace European Article Numbering Association, později EAN International (od r. 2005 GS1). Tehdy Heijn vizionářsky prohlásil: „I když máme zapojeno pouze dvanáct zemí, další se mohou přidávat, dokonce i mimo Evropu. Proto budeme potřebovat pro identifikaci produktů maximální možnou číselnou kapacitu.“
První načtení EAN-13 mimo Evropu ohlásilo v roce 1982 Japonsko. Ve stejném roce byla do EAN International přijata Jugoslávie, následovaná roku 1983 Československem, které se tak stalo 19. členem EAN International a prvním zástupcem východního bloku. Heijnova slova se naplnila a Systém GS1 se stal globálním.
Dr. Albert Heijn působil jako první prezident EAN International v letech 1977 až 1988. Během jeho mandátu byl vyvinut globální standard EANCOM pro elektronickou výměnu dat (EDI). GDSN se začalo používat v roce 2004, jedněmi z prvních byly nizozemské FMCG firmy.