S rozvojem sdílení kmenových dat pomocí GDSN napříč jednotlivými sektory si zástupci nemocnic začali uvědomovat, jak zásadní roli hraje snadná dostupnost důvěryhodných, přesných a aktuálních dat o zdravotnických prostředcích a léčivých přípravcích.
GDSN umožňuje poskytovatelům zdravotní péče přijímat spolehlivá produktová data od svých dodavatelů, ať z lokálního trhu, nebo v přeshraničním režimu. Z evropských zemí je v používání GDSN ve zdravotnictví nejdále Nizozemsko. Na globální datovou synchronizaci zde spoléhá již více než polovina nemocnic a další řešení zavádějí.
Zdravotnická zařízení v Nizozemsku sdílejí produktová data převážně pomocí e-katalogu s názvem GS1 Data Source Healthcare. Specifikem certifikovaných GDSN e-katalogů jsou vstupní kontroly kvality dat. Tzv. validační pravidla a systémové kontroly zajišťují, že informace o produktu jsou zadány v souladu se standardy. Například klasifikaci zdravotnických prostředků lze zadat pouze jedním způsobem (EU_CLASS_ I, EU_CLASS_ IIA, EU_CLASS_ IIB, EU_CLASS_ III atd.), jinak nebude systémem přijata. Za správnost údajů odpovídají dodavatelé.
Registrace do Národního registru implantátů
Datová synchronizace zabezpečuje zdravotnickým zařízením, distributorům a lékárnám přístup k produktovým datům prostřednictvím jediného centrálního zdroje. S úspěchem ji využívá i nemocnice v Dijklanderu. Se skenováním čárových kódů s jedinečnými identifikátory na operačních sálech zde začali již v roce 2015. Motivací bylo zejména snazší plnění legislativních požadavků. Od roku 2020 musí navíc nizozemské nemocnice povinně registrovat použité implantáty v tzv. Národním registru implantátů. Povinná registrace spolu s blížící se účinností nařízení EU o zdravotnických prostředcích se staly hlavním impulsem pro zavedení GDSN v roce 2018.
Skenování a import dat do elektronické dokumentace pacientů
Zdroj: GS1 CR
Díky zkušenostem s automatickou identifikací měla nemocnice v zavádění procesu registrace implantátů do národního registru náskok. Napojením na e-katalog nemocnice získala přímý přístup ke kmenovým datům stovek tisíc produktů svých dodavatelů. Dále bylo třeba roztřídit všechny tyto údaje a vybrat ty produkty, které nemocnice nakupuje. „Stále musíme podnikat spoustu kroků, aby získaná data byla kompletní. Úspěch stojí a padá s nasazením dodavatelů,“ říká Diederik Rood, vedoucí projektu v nemocnici Dijklander. „Nemocnice jsou povinny poskytovat údaje o implantátech do národního registru, přitom jsou však závislé na ochotném přístupu dodavatelů. I když někteří dodavatelé ještě musejí doplňovat chybějící údaje, kvalita dat se zlepšuje,“ neskrývá optimismus Diederik Rood.
Zkušenosti Academic Medical Center
Zdroj: GS1 CR
Požadavky Národního registru implantátů posílily zájem o datovou synchronizaci také v amsterdamském Academic Medical Centru. Vedení nemocnice si uvědomuje, že při povinné registraci implantátů hraje klíčovou roli standardizace a IT zázemí pro spolehlivou a nenáročnou výměnu kmenových dat. Klinika má ve své databázi data přibližně k 25 000 produktům. Celé tři čtvrtiny tvoří zdravotnické prostředky, přičemž počet typů implantátů přesahuje 6000. Část dodavatelů již souhlasila se zapojením do elektronického katalogu GS1, s dalšími 60 partnery probíhají jednání. „Prostřednictvím datové synchronizace dostáváme spolehlivé a jednoznačné údaje o zdravotnických prostředcích. Data nám pomáhají pracovat efektivněji,“ vysvětluje IT manažer nemocnice Paul Bijilmer. Za důležitou výhodu považuje fakt, že nemocnice již nemusí používat různé excelové tabulky, e-maily, PDF a další nesourodé formáty pro sdílení kmenových dat.
Čtyři miliony produktů pro zdravotní péči v GDSN
Nejnovější statistiky ukazují míru penetrace GDSN v sektoru zdravotnictví. Ze čtyř milionů GTIN pro zdravotnictví, které jsou nyní v GDSN, 81 % připadá na zdravotnické prostředky, 19 % tvoří léčivé přípravky. Celých 86 % všech certifikovaných e-katalogů GDSN má uživatele v sektoru zdravotnictví.
Noordwest Hospital Group
Manažeři nemocnic Noordwest Hospital Group se v souvislosti s povinnou registrací v Národním registru implantátů a nařízením o zdravotnických prostředcích rozhodli, že není nadále možné zpracovávat kmenová data ručně. V systému nemocnice je více než 30 000 aktivních položek.
Počátkem roku 2019 zahájili projekt na propojení nemocničního informačního systému s GDSN e-katalogem GS1 Data source Healthcare. Již v červnu byla nemocnice schopna napojit se pomocí globálních lokalizačních čísel GLN na data svých dodavatelů; druhým krokem bylo propojení položek v e-katalogu s položkami ve vlastním IS pomocí GTIN zdravotnických prostředků. Dále byl vytvořen modul pro import dat do elektronické zdravotnické dokumentace pacientů, kdy jsou data skenována přímo na operačních sálech. Proto je v celém procesu klíčová kvalita dat a snímatelnost čárových kódů. Pro sestry bylo velmi frustrující, když např. z 20 položek na operačním sále nemohly tři naskenovat. Procento úspěšného skenování u implantátů nyní převyšuje 95 %.
Jak souvisí UDI s GDSN?
Identifikátor zdravotnického prostředku (UDI-DI) – v Systému GS1 se jedná o GTIN – je klíčovým polem pro kmenová data zdravotnického prostředku, která jsou vyměňována prostřednictvím GDSN. Dodavatel sdílí údaje o produktu se zdravotnickým zařízením v datové synchronizaci na základě GTIN. Zdravotnické zařízení skenuje UDI (GTIN) a může načíst kmenová data prostředku.
Efektivní zásobování nemocnice je při použití nekonzistentních, nepřesných a zastaralých produktových dat vyloučené. To může ovlivnit všechny ostatní procesy a systémy v nemocnici, které vyžadují přesné a správné informace o produktu, a v konečném důsledku ovlivnit i bezpečnost pacientů.