Opakované kontroly kvality čárových kódů v prodejnách řetězce Kaufland se zaměřily mj. také na čerstvé zboží a importované produkty. Ukazuje se, že nedodržení standardů GS1 pro identifikaci způsobuje vznik úzkých hrdel nejen na POS, ale také v intralogistice.
Zdroj: GS1 CR
GS1 Czech Republic se dlouhodobě věnuje sledování kvality a snímatelnosti čárových kódů v místě prodeje. Asi všichni máme onu nepříjemnou zkušenost, kdy pokladní musí při skenování čárového kódu z produktu doslova zabojovat, aby se jí podařilo kód načíst. Zákazník to sleduje s nelibostí, nakupující někdy ztrácejí trpělivost. Důvody mohou být různé – od mechanického poškození obalu přes špatně snímatelný čárový kód až po neexistenci daného produktu v databázi obchodníka. Kontroly kvality čárových kódů, které pracovníci GS1 Czech Republic v terénu provádějí, všechny problémy se snímáním kódu na pokladně nevyřeší. Mohou však významně přispět k tomu, aby zákaznický zážitek nebyl podobnými nepříjemnostmi pokažen.
Nutno říct, že kvalita čárových kódů není důležitá jenom pro plynulý průchod zboží pokladnou. Jejich snímatelnost zasahuje i do řady dalších procesů, které samotnému prodeji předcházejí. Skenování je součástí distribučních a skladovacích procesů, u kterých GS1 Czech Republic rovněž poskytuje podporu, a to jak obchodním organizacím, tak dodavatelům.
Pravidelné měsíční kontroly
V letošním roce zahájila GS1 Czech Republic ve spolupráci se společností Kaufland Česká republika průběžné kontroly kvality čárových kódů u vybraných výrobků z portfolia obchodníka. Výběr produktů pro účely pravidelné verifikace kompletně zajišťoval řetězec. Využíval přitom data z pokladních terminálů, které zaznamenávají efektivitu snímání a dokážou přesně určit problematické produkty. Kromě této skupiny položek byly jednorázově zkontrolovány všechny produkty sortimentu ovoce a zeleniny.
Pro GS1 Czech Republic je tento projekt svým způsobem jedinečný: Zatímco při dosavadních verifikacích v místě prodeje bylo kontrole podrobeno co největší množství produktů během tří až pěti dnů, tentokrát jsou kontroly prováděny na menším počtu vybraných produktů, zato však pravidelně každý měsíc.
Brief Interview: Pavel Procházka, vedoucí oblasti nákup/organizace, Kaufland Česká republika
Pavel Procházka
Zdroj: GS1 CR
Co pro vás znamená špatně snímatelný nebo nesnímatelný produkt?
Pro společnost Kaufland je vždy na prvním místě zákazník. Proto se neustále snažíme optimalizovat naše procesy tak, aby byl nákup v našich provozovnách co nejpříjemnější a co nejrychlejší. Analýzou možností urychlení nákupu byl identifikován potenciál ve zvýšení kvality čárových kódů při skenování zboží na pokladně. Špatně snímatelný nebo dokonce nesnímatelný GTIN totiž způsobuje nepříjemné zdržení, které nepotěší jak zákazníka, tak navíc vyvolává zbytečný stres u personálu na pokladně, který má samozřejmě také za cíl každý nákup co nejrychleji odbavit. Proto jsme se tomu-to tématu v roce 2019 začali intenzivně věnovat.
Proč jste zvolili metodu pravidelných měsíčních kontrol?
Pro trvalé zajištění kvality čárových kódů není možné se spokojit pouze s jednorázovou kontrolou a opravou. V rámci pravidelných jednání našich nákupčích s dodavateli, z důvodu kontinuální snahy o rozšíření a zpestření sortimentu dochází k listování či reaktivaci stovek artiklů měsíčně. Pokud tak chceme udržet kvalitu GTIN, je nezbytné provádět kontroly a případné opravy opakovaně. Vzhledem k nastavenému rytmu nasazování novinek do sortimentu, časové náročnosti kontroly, vyhodnocení a zajištění oprav případných nekvalitních GTIN se měsíční cyklus jevil jako nejvhodnější.
Kontrole kvality čárových kódů byly podrobeny rovněž produkty ze sektoru čerstvých potravin.
V sektoru čerstvých potravin je dodržování standardů kvality a umísťování GTIN ještě důležitější než u trvanlivých potravin či nepotravinářského sortimentu. Důvodem je zejména skladování a přeprava při nižších teplotách, kdy dochází k vyššímu působení faktorů prostředí na obaly a etikety produktů. Tím logicky vzniká vyšší riziko jejich deformace, rosení či jiného poškození s negativním účinkem na kvalitu GTIN. Aplikace postupů pro zajištění kontinuální kvality GTIN nejen v tomto sektoru, ale u všech produktů nepochybně pozitivně ovlivňuje bezproblémový tok zboží v rámci celé společnosti.
Hodláte v obdobných projektech v budoucnu pokračovat?
Na možnost spolupráce při kontrole kvality GTIN našich produktů se společností GS1 nás přivedla přímo paní ředitelka společnosti GS1 Czech Republic Pavla Cihlářová. Zpočátku jsme měli v úmyslu pořídit si vlastní přístroj, alokovat interního pracovníka a provádět měření, vyhodnocení i zajištění oprav GTIN u našich dodavatelů výhradně vlastními silami. GS1 Czech Republic jsme oslovili pouze za účelem odborné konzultace. Na společné schůzce nám bylo představeno, co vše dané měření a vyhodnocení, aby bylo kvalitní a přínosné, obnáší, a to jak po stránce hardwarové, tak hlavně po stránce nutného know-how. Navíc jsme se seznámili s podmínkami, a hlavně výhodami případné vzájemné spolupráce v této oblasti, a proto jsme se rozhodli jít do projektu společně.
Od zahájení projektu jsme provedli již několik kontrolních kol a za naši stranu hodnotím dosavadní spolupráci zcela pozitivně. Máme stanovené pravidelné termíny měření v našich prostorách, výstupní protokoly jsou od společnosti GS1 Czech Republic zpracovány včas a profesionálně a za velmi přínosnou považuji i technickou podporu při řešení dotazů od dodavatelů. Pokud by se tedy v budoucnu objevila možnost dalšího podobného projektu, rádi opět oslovíme společnost GS1 Czech Republic ať už formou konzultace nebo aktivní vzájemné spolupráce.
GTIN odjinud
Novinkou tohoto projektu je také měření výrobků, které jsou identifikovány čísly přidělenými v zahraničí (GTIN nezačínající prefixem 859). Dopad kontrol se tímto značně rozšířil, ovšem zajištění nápravy zjištěných nedostatků se stalo náročnějším. Mimo jiné proto, že zahraniční společnosti nejsou přímými obchodními partnery GS1 Czech Republic.
Pro úspěšné řešení nedostatků zvláště u zahraničních produktů je velmi důležité, že se do projektu přímo zapojila společnost Kaufland Česká republika. Její manažeři oslovují zahraniční dodavatele, zajišťují doručení verifikačních protokolů a snaží se dodavatele přimět ke zlepšení kvality datových nosičů. GS1 Czech Republic věří, že právě tento společný postup a plošné působení na všechny dodavatele, včetně těch zahraničních, bude mít výrazný dopad na dodržování standardů a kvalitní identifikaci.
Zaměřeno na ovoce a zeleninu
Zdroj: GS1 CR
Výjimečnost projektu spočívá rovněž v plošné jednorázové verifikaci datových nosičů u produktů z kategorie ovoce a zelenina, která dosud nebyla v žádném z řetězců v takovémto rozsahu prováděna. Kvalita značení se kontrolovala přímo v distribučním centru v Modleticích, které tímto zbožím zásobuje všechny české prodejny Kaufland. Pracovníci GS1 Czech Republic tak měli jedinečnou možnost nahlédnout do provozu a zjistit nejen míru kvality značení, ale také úroveň využívání čárových kódů při příjmu a vychystávání zboží. Tyto zkušenosti z praxe jsou neocenitelné pro správné nastavení rozsahu služeb pro uživatele v celém sektoru.
Zdroj: GS1 CR
Výsledky zahraničních studií potvrzené sérií systematických kontrol kvality čárových kódů ze strany GS1 Czech Republic prokázaly, že ruční zadávání nefunkčních kódů si v každém hypermarketu vyžádá několik hodin denně. Daná časová ztráta většinou převyšuje jednu kompletní směnu pokladní. Jinými slovy: v každé pobočce obchodního řetězce pracuje minimálně jedna kasa pouze pro manuální zadávání kódů. Významný potenciál pro úspory je tedy neoddiskutovatelný.