Rychlá příprava objednávek, dokonalý přehled o pohybu zboží a garance jeho dohledání. To jsou hlavní výhody, které přinesl systém řízeného skladu průkopníkovi v obchodu s prémiovou čokoládou, firmě Procházka – čokoládové speciality. WMS funguje na bázi standardů GS1 a dodala ho společnost Codeware.

Pavel Procházka je zakladatelem a duší stejnojmenné firmy, která mezi prvními tuzemským spotřebitelům představila prémiový segment čokoládových výrobků. Zkraje 90. let působil jako obchodní zástupce německé společnosti, výhradního dodavatele několika „chocolatierů“ na našem trhu. Poté, co se společnost z našeho trhu stáhla, bylo Pavlu Procházkovi líto obchodní síť nerozvíjet dále. Rozhodl se dodávat prémiovou čokoládu samostatně.
Běžná čokoláda vs. prémiová
Za tímto rozhodnutím jistě stála i jeho vášeň pro vysoce kvalitní čokoládu, o které dokáže poutavě a zasvěceně hovořit. Čím se vlastně prémiová čokoláda od té běžně dostupné liší? „Nejkvalitnější čokoláda na světě pochází z kakaových bobů z Ekvádoru a Venezuely. Jde o boby odrůd Cocoa de Arriba a Cocoa de Macaibo. Podíl těchto a dalších vysoce kvalitních odrůd dohromady činí pouhá 3 % světové produkce kakaa,“ vysvětluje Pavel Procházka. „Někteří výrobci boby nakupují přímo z plantáží a není výjimečné, že vybrané plantáže mají sklizeň vyprodanou i na několik desítek let dopředu.“ Dovídáme se, že postup výroby skutečně kvalitní čokolády je několikanásobně delší než u běžně dostupného výrobku. „Zatímco běžná čokoláda se dá vyrobit za jediný den, proces výroby kvalitní čokolády může trvat i celý týden,“ upřesňuje výhradní zástupce jedenácti převážně německých výrobců.
Jak poznáme kvalitní čokoládu?
- Nesmí obsahovat žádné rostlinné tuky, jen kakaové máslo.
- Ve vůni nesmí být cítit kyselost.
- Při pokojové teplotě (18 °C) musí být na povrchu lesklá.
- Při odlomení dílku z tabulky by měla hezky lupnout.
- Lom by měl být ostrý, nikoli roztřepený (příliš suchá čokoláda) nebo příliš tupý (tučná čokoláda).
- Při rozpouštění dílku v ústech bychom neměli cítit žádné kousky.
- Ne vždy platí, že vysoký obsah kakaa znamená vysokou kvalitu: nižší jakost použitých bobů totiž způsobuje kyselost čokolády.
Zavádíme WMS
Loňský rok znamenal významný mezník ve vývoji firmy Pavla Procházky. Vedle tradičních kanálů odbytu, jako jsou specializované obchody (včetně vlastní prodejny v pražském OC Letňany), cukrárny, květinářství
a čerpací stanice, začala dodávat do obchodních řetězců. Do té doby hledal český zákazník prémiovou čokoládu v supermarketech obtížně. „V porovnání např. s Německem, kde najdete o poznání větší výběr z prémiových segmentů, se naše řetězce orientují především na cenu. Je to trochu začarovaný kruh, kdy na jedné straně slyšíme, že lidé nechtějí dražší zboží a že se dražší čokolády neprodávají. Ovšem jak by se mohly prodat, když je zákazníkům nikdo nenabízel,“ přemítá Pavel Procházka. Jako první u nás se k tomuto kroku odhodlal Kaufland, další řetězce se začaly přidávat sezonně a v současné době se dostupnost luxusní čokolády stále zlepšuje.
Do řetězců směřuje přibližně 35 % zboží z pražského skladu firmy. Rozšíření portfolia odběratelů si vyžádalo změnu právní formy podnikání a také urychlilo rozhodování zavést moderní řešení pro skladové hospodářství. Dodejme, že firma již před navázáním spolupráce s řetězci využívala EDI komunikaci, zejména elektronickou objednávku a fakturu.
Temperovaný sklad o výměře 300 m2, který je nepostradatelný pro zachování 100% kvality čokolády, najdeme přímo u sídla firmy v pražských Řepích. Částečně je zapuštěn v terénu a obsluhují jej tři skladníci. Ti vykonávají poměrně velké množství ruční práce: přibližně dvě třetiny objednávek vychystávají po kusech. Objednávky na úrovni kartonů, nebo výjimečně palet odebírají výhradně řetězce.
Sbohem, ruční objednávky!
Majitel firmy Pavel Procházka testuje načítání obchodní jednotky.
Zdroj: GS1 CR
Sortiment tvoří přibližně 350 artiklů. Průměrná obrátka skladu je poměrně vysoká. Vzhledem ke krátké době minimální trvanlivosti, která je pro luxusní čokoládu typická, se zhruba každé dva měsíce téměř celý sklad vymění. Již zmíněnou náročnost přípravy kusových objednávek v minulosti umocňovala absence automatické identifikace.
I když firma umí zpracovávat elektronickou objednávku, největší podíl objednávek stále přijímá přes webové stránky určené pro registrované partnery, dále telefonicky, mailem či prostřednictvím obchodního zástupce v terénu. Před zavedením systému řízeného skladu se každá došlá objednávka musela ručně zadávat do podnikového informačního systému. Bylo nutné manuálně vybírat šarže s nejkratším datem minimální trvanlivosti. Systém tužka-papír se neobešel bez chyb, opravování a přepisování vychystávacích listů, ze kterých skladníci následně odškrtávali vyskladněné zboží. Modul skladového hospodářství Mobile Store Dispečer, který do IS Cézar napojili pracovníci technologické firmy Codeware, v mnohém usnadnil život firmy.
Technologický partner do skladu dodal terminály Cipherlab RK25. Lehká odolná zařízení s fyzickou klávesnicí fungují na OS Android a podporují široké spektrum funkcionalit. Objednávky přijímané přes web se nově automaticky načítají do systému – odpadá tak jejich časově náročné ruční zadávání a vkládání šarží. Skladník prostřednictvím ručního terminálu vyvolá konkrétní objednávku, kterou systém sestaví tak, aby ji mohl vychystat nejkratší možnou pochůzkou, a navádí ho na příslušné označené lokace. „Momentálně si pořadí vyskladňování určují sami skladníci, ale pokud to bude požadováno, může Mobile Store Dispečer nabízet vyskladnění podle doby minimální trvanlivosti, případně šarže,“ doplňuje Miroslav Kropáč, obchodní manažer společnosti Codeware.
Zatímco dříve si vychystání průměrné objednávky vyžadovalo přibližně půl hodiny, dnes skladníkovi stačí pouhých pět minut. Informace o určitém zboží (zásoby, minimální trvanlivost, umístění na skladě, velikost balení, cena daného zákazníka atd.) jsou prostřednictvím terminálu okamžitě dostupné a není nutné je zdlouhavě vyhledávat v podnikovém softwaru. Při vychystání jsou skladové zásoby v IS automaticky poníženy.
Příjem zboží na sklad
Mobilní terminál Cipherlab RK25
Zdroj: GS1 CR
Převážná většina obchodních jednotek je výrobci označena čárovými kódy GS1-128. Kódy nesou GTIN, číslo šarže a datum minimální trvanlivosti. Některá obchodní balení jsou označena čárovými kódy EAN-13. Skladníci je na příjmu nasnímají a prostřednictvím mobilních terminálů zadají číslo šarže a datum minimální trvanlivosti, které jsou na kartonu uvedeny pouze v okem čitelné podobě. Informační systém následně vygeneruje etikety s kódem GS1-128, které skladníci na kartony aplikují. U některých výrobků rovněž musejí nalepit etikety se spotřebitelskými informacemi v českém jazyce.
Někteří výrobci svoje zboží kódem GS1-128 s číslem šarže a datem minimální trvanlivosti vybavují, ovšem namísto kartonů jím označují pouze palety. Také v tomto případě skladníkům nezbývá než vygenerovat a vytisknout štítky a označit jimi kartony. Absenci nosičů GS1-128 na kartonech Pavel Procházka již začal s dodavateli řešit.
Plná vysledovatelnost zboží a ochrana před nekalými praktikami
Implementace řešení si vyžádala přibližně měsíc intenzivní práce včetně zaškolení personálu a odstranění různých nedostatků, které se během zkušebního provozu podařilo uživateli odhalit. Nasazení prodloužila doplnění ze strany zadavatele při postupném zavádění jednotlivých skladových
Zdroj: Procházka - čokoládové speciality
procesů. „To je však standardní průběh,“ vysvětluje Miroslav Kropáč. „Jakmile skladníci zjistí, jak jim práce s terminálem zrychlí a zjednoduší práci, mají tendenci přenést všechny operace jen do terminálu.“ Dodavatel řešení okamžitě reagoval na všechny požadavky uživatele, přičemž v mnoha případech pomáhal s řešením potíží způsobených nedostatky v označování zboží výrobci. Zpravidla šlo o datové nosiče v nevhodném formátu, typicky CODE-128.
„Některé kódy GS1-128 obsahovaly nestandardní znaky nebo byly chybně zadané ve skladovém systému. Dalším úkolem bylo, aby se data jako GTIN, číslo šarže apod.
po skenování do Cézara importovala na správné pozice v databázi. Popisky hodnot a ovládání aplikace se upravovaly v terminálu tak, aby byl proces co nejpodobnější tomu, na co byli skladníci zvyklí,“ uzavírá Miroslav Kropáč.
V plánu je vytvoření modulu pro vychystání zboží pro zákazníky, kteří přicházejí přímo do skladu a nemají vystavenou objednávku. Další zamýšlené rozšíření by spočívalo v napojení systému do zákaznického řešení smluvního balíkového přepravce. Umožňovalo by tisk balíkových štítků rovnou z informačního systému a automatické odeslání e-mailu nebo SMS zákazníkovi s číslem zásilky ke sledování jejího pohybu.
Plná vysledovatelnost výrobků a úplná přesná evidence šarží představuje ještě jeden významný benefit: ochranu před nekalou praxí, kdy odběratel požaduje po dodavateli výměnu neprodaného zboží, u něhož byla překročena doba minimální trvanlivosti, na jeho náklady.
Když jde identifikace proti pravidlům GS1
Optimálnímu využívání celého potenciálu systému řízení skladu by dopomohla disciplína v dodržování pravidel identifikace podle standardu GS1. Někteří dodavatelé totiž pod totožným GTIN zasílají různé varianty zboží. Např. jeden druh čokolády, která se dodává v několika různých variantách obalů, výrobce označuje stejným GTIN. Tyto varianty je však třeba odlišit přidělením různých GTIN. Pouze tak je možné přesně vychystat zboží podle požadavku zákazníka.
Ještě větším nešvarem, na který Pavel Procházka dosud nezřídka naráží, je opětovné přidělování GTIN již vyřazených produktů pro nové produkty výrobcem. Informační systém tak eviduje úplně jiné výrobky – a na tento nepříjemný problém je i sebevýkonnější WMS krátký. Řešením je pouze důsledné dodržování Systému GS1!