×
×

GDSN® (Global Data Synchronization Network)

Při zalistování nové obchodní položky potřebuje odběratel kmenová data daného produktu. Dodavatel se proto potýká s velkým množstvím různých zalistovacích karet a produktových portálů jednotlivých odběratelů. S využitím GDSN však může vložit data pro všechny zaregistrované odběratele pouze jednou a celý proces si tak výrazně zjednodušit.

GDSN (Global Data Synchronization Network) umožňuje obchodním partnerům globální synchronizaci kmenových dat. Dodavatel má možnost do GDSN vložit kmenová data svých produktů a publikovat je veřejně, nebo pro konkrétní odběratele. Data jsou v GDSN uložena ve standardním formátu, a proto si je může do svého systému snadno stáhnout kterýkoliv odběratel připojený k GDSN (pokud mu dodavatel stažení dat povolil).

 

Jak to funguje?

GDSN je globální síť certifikovaných elektronických katalogů sloužící k výměně produktových kmenových dat mezi dodavateli a odběrateli. E-katalogy jsou vzájemně propojené, takže si uživatel může zvolit přesně ten, který nejlépe vyhovuje jeho potřebám. Architektura GDSN zajišťuje, že pokud jeden z dodavatelů provede aktualizaci dat, odešle se tato změna automaticky i všem odběratelům, kteří jeho data využívají. Všichni tak mají přístup ke stejným a aktuálním informacím.

Data lze do GDSN vložit dvěma způsoby:

  • Webové rozhraní – dodavatel do e-katalogu zadává data pomocí webové aplikace. Součástí aplikace je zpravidla i možnost nahrát data z Excelu. Tato metoda vkládání dat je vhodná zejména pro menší či středně velké společnosti.
  • M2M – machine-to-machine integrace GDSN s vlastním informačním systémem. Tato metoda vkládání dat je vhodná hlavně pro větší subjekty. Data se přenášejí v XML formátu s využitím protokolů AS2 či FTP.

Přínosy GDSN® pro dodavatele a odběratele

Benefity pro dodavatele

  1. Rychlejší uvádění výrobků na trh a jejich snazší propagace.
  2. B2B i B2C produktová data se i s digitálním obsahem (fotografie, bezpečnostní listy, certifikáty) vkládají pouze jednou pro několik odběratelů zároveň.
  3. Případné změny se automaticky zašlou všem partnerům, kteří data odebírají.

Benefity pro odběratele

  1. Okamžitý přístup k velkému množství kvalitních dat ve standardním formátu.
  2. Odebírání B2B i B2C produktových dat z jednoho místa včetně digitálního obsahu (fotografie, bezpečnostní listy, certifikáty…).
  3. Automatický příjem aktualizací od dodavatele.

Zapojené obchodní řetězce

V ČR mohou dodavatelé přes GDSN zasílat produktová data do těchto řetězců. Další se na připojení připravují.

 

GS1 Czech Republic nabízí GDSN e-katalog SYNFONY

GDSN e-katalog od GS1 Czech Republic postavený na technologii společnosti Trade Connectors, která se úspěšně využívá v Dánsku, Finsku, Nizozemsku, Velké Británii či na Slovensku. V roce 2020 se Trade Connectors stal největším GDSN katalogem v Evropě. Navštivte www.synfony.cz.

Získání přístupu do SYNFONY 
Dodavatel či odběratel, který chce využívat GDSN katalog SYNFONY, může zažádat o zřízení přístupu na emailu synfony@gs1cz.org. Přístup do testovacího prostředí je na 30 dní zdarma a e-katalog si tak lze bez závazků vyzkoušet. Pro získání přístupu do produkčního prostředí je nutné uzavřít smlouvu.

Každý nový uživatel musí povinně absolvovat školení pro práci s e-katalogem a souvisejícími standardy GS1. Pokud se již dodavatel zúčastnil, nemusí ho opakovat. Po absolvování školení vloží uživatel do testovacího prostředí 2-3 různé produkty v kompletní hierarchii balení (kus, karton atd.) a pořádá o jejich verifikaci. Jakmile jsou data vložena správně a případné chyby opraveny, je uživateli zřízen přístup do produkčního prostředí. Do něho lze vložit zbytek portfolia produktů a data publikovat buď pro celý trh, nebo jen na vybrané odběratele.

Speciální zaváděcí režim a individuální přístup.
Pro uživatele katalogu SYNFONY jsou až do roku 2024 k dispozici výhodné zaváděcí podmínky. Pro více informací kontaktujte Alici Palkoskovou (palkoskova@gs1cz.org+420 720 031 673).

Přihlašovací stránka e-katalogu SYNFONY

Produkční prostředí e-katalogu je pro registrované uživatele přístupné zde

Testovací prostředí e-katalogu je pro registrované uživatele přístupné zde

Sledujte novinky na www.synfony.cz