×
×

Standardy a služby

Jak začít?

Pro snadný pohyb vašeho produktu dodavatelským řetězcem až po jeho finální odbavení na pokladně kamenného obchodu nebo v e-shopu je zapotřebí několika věcí. Nejprve je nutné ho identifikovat – přiřadit mu globálně jedinečné číslo položky GTIN. To budete moci přidělit po registraci vaší firmy v Systému GS1.

Identifikace

Identifikací se rozumí přidělení globálně jedinečného standardního čísla, tzv. identifikačního klíče GS1, a jeho možné propojení s dalšími informacemi v databázích. Vedle nejznámějšího ID klíče GTIN pro označování produktů existuje řada dalších. Každý je určený pro specifickou skupinu entit – umístění, partnerů, logistických jednotek, vratných obalů, služeb, dokumentů, komponent, kuponů a mnohých dalších.

Sběr dat

Výrobek dostal svoje číslo GTIN. Teď je potřeba, aby ho "viděly" skenery pokladních terminálů. Nebo třeba snímače v rukou skladníků na jeho logistické cestě za konečným zákazníkem. K tomu slouží 1D nebo 2D kódy GS1, ve kterých jsou čísla produktů (nebo také kartonů či palet) kódovány pro strojové čtení – automatický sběr dat pomocí standardů Systému GS1.

Sdílení dat

Jednoznačná identifikace produktu a správné provedení 1D nebo 2D kódů GS1 na ve všech hierarchiích balení teprve zajistí všechny synergické efekty, které Systém GS1 nabízí. Využívat elektronicky sbíraná data, sdílet je s partnery v dodavatelském řetězci a pořádně rozhýbat sklad! A samozřejmě komunikovat i s koncovým zákazníkem v režimu B2C.

Pro elektronickou výměnu transakčních dat podporující obchodní procesy slouží EDI komunikace ve standardu GS1 EANCOM. Standardní EDI zprávy, jako jsou elektronické objednávky, faktury apod., si automaticky zasílají informační systémy partnerů. Mohou být opatřeny elektronickým podpisem a legislativně mají stejnou váhu jako konvenční papírové dokumenty.

Největší inovace ve sdílení produktových dat, GDSN, vytlačuje nekompatibilní zalistovací karty na smetiště dějin. Elektronické katalogy kmenových dat o produktech umožňují jejich sdílení z jednoho místa pro všechny partnery. Zajišťují vysokou kvalitu dat a šetří dodavatelům i jejich odběratelům stovky hodin administrativy ročně.

Nový standard z dílny GS1 přináší více informací pro spotřebitele v jednom kódu. GS1 Digitální link aktivuje čárové kódy pomocí jednoduché standardizované webové struktury. Standard funguje pro kódování do 1D i 2D kódů, které kromě základní funkce (kódování GTIN pro POS) současně nabízí i rozšířený B2C obsah - informace o původu výrobku, recepty a další informace pro posílení vztahu se značky se zákazníkem.

Nástroje a služby

Ani sebechytřejší standard a řešení GS1 nepřinesou požadovaný efekt a konkurenční výhodu, nejsou-li implementovány správně. Proto nabízíme balíček služeb a šikovných on-line nástrojů pro optimální zavádění a využívání Systému GS1. Dostaňte z něj maximum!