×
×

Marketplaces

Chcete prodávat své produkty na marketplace? Bez čísel GTIN to nepůjde. Jsme jediným autorizovaným poskytovatelem GTIN v České republice.

Nezáleží na tom, zda chcete prodávat elektroniku, oblečení nebo zahradní nábytek. Pokud plánujete svoje zboží nabízet na marketplacech, jako je například Allegro, Amazon nebo eBay, je nutné označit své produkty pomocí čísla GTIN. To je stejné číslo, které najdete pod čárovými kódy EAN.
V kamenném retailu se GTIN načítá strojově právě z čárových kódů EAN a zboží se tak automaticky identifikuje. K čemu je užitečné číslo GTIN v e-commerce?

Identifikace produktů pomocí GTIN on-line tržištím pomáhá ověřovat autentičnost výrobků a strukturovat svoji rozmanitou nabídku tak, aby byla pro zákazníky uživatelsky přívětivá. Standardní označení výrobků také umožňuje zefektivnit interní procesy marketplaců. Proto je na většině tržišť GTIN povinný nebo silně doporučovaný. Podrobněji o povinném označování výrobků čísly GTIN od GS1 v marketplace Allegro čtěte zde.

Pouze GTIN od autorizovaného poskytovatele je garancí bezproblémového zalistování zboží na on-line tržišti. Důrazně nedoporučujeme nákup těchto čísel od přeprodejců. Může se stát, že je marketplace zablokuje, protože není zaručena jejich jedinečnost (dané číslo mohlo být přiděleno jinému výrobku). Z tohoto důvodu si stále více tržišť ověřuje, zda jsou čísla GTIN uložena v Globálním registru GS1 – centralizované databázi identifikátorů GS1.

Jaký je rozdíl mezi EAN a GTIN?

Lineární (1D) kód EAN tvořený černými a bílými čarami je strojově dekódovatelnou verzí čísla GTIN. Identifikátory GTIN se z čárových kódů načítají laserovými nebo kamerovými snímači a dekódují pomocí speciálního softwaru. Někdy je potřeba identifikovat produkt lidským okem - proto se čísla GTIN tisknou pod příslušné čárové kódy EAN.

GTIN (Global Trade Item Number - globální číslo obchodní položky) je unikátní, globálně platný a ověřitelný identifikátor produktu vydaný organizací GS1. Určitá čísla v sekvenci GTIN označují výrobce (resp. firmu, která uvedla výrobek na trh) a zemi, ve které je registrován u GS1, dále číslo položky (výrobku) a kontrolní číslici pro ověření struktury čárového kódu. Čísla GTIN představují identitu produktu a spojují ji se značkou nebo společností. Tyto informace je možné ověřit v Globálním registru GS1 prostřednictvím vyhledávače Verified by GS1.

Kolik čísel GTIN potřebujete?

Jednoduchý příklad: Prodáváte tričko v sedmi různých variantách. Každý střih se vyrábí v sedmi barvách. Každé tričko je dostupné ve velikostech XS, S, M, L a XL. To znamená, že potřebujete 245 GTIN.

Marketplaces od základů změnily maloobchod. Zákazníci stále častěji nakupují, aniž by opustili pohodlí svého domova. Pro on-line dodavatelský řetězec je klíčová jedinečná identifikace produktů a nekompromisní kvalita produktových dat. Pokud chcete prodávat produkty na elektronických tržištích, budete potřebovat čísla GTIN pro označení svých produktů.

Číslo GTIN jednoznačně identifikuje váš produkt. Je to číslo, které vidíte pod čárovým kódem EAN na obalu produktů prodávaných v kamenných obchodech, a současně číslo, nezbytné pro zalistování a správu vašeho portfolia v on-line prodeji.
Pomocí čísla GTIN vydaného sdružením GS1 Czech Republic můžete rychle a přesně zalistovat svoje produkty a splnit požadavky on-line tržišť. Vaše číslo GTIN je v rámci Systému GS1 jediné na světě, takže váš produkt nelze zaměnit. A pomůže vám dosáhnout lepší viditelnosti vašich produktů v on-line prostředí.

FAQ

Co je to GTIN?

GTIN (Global Trade Item Number, globální číslo obchodní položky) je číslo, které vidíte pod čárovým kódem EAN. Jde o jedinečný, globálně platný a ověřitelný identifikátor produktu v rámci Systému GS1. GTIN označující váš produkt se bude lišit od miliard jiných GTIN již vydaných pro jiné produkty a bude akceptován všemi obchodníky a on-line tržišti po celém světě. Čísla GTIN lze vyhledávat pomocí vyhledávače Verified by GS1 ve veřejně přístupné globální databázi GS1, kterou využívá řada marketplaců po celém světě k ověření identity produktu, který chcete prodat. Poskytnout GTIN s garancí jedinečnosti v rámci Systému GS1 vám může jedině národní organizace GS1. V ČR je to GS1 Czech Republic.

Jak získám GTIN?

Chcete-li získat čísla GTIN pro svoje produkty, je potřeba zaregistrovat se u místní národní organizace GS1 (v ČR GS1 Czech Republic).

Jak si vytvořím čárový kód?

Vytvoření čárového kódu z čísla GTIN je snadné. Registrujete se v místní národní organizaci GS1. Přiřadíte GTIN svým produktům a zadáte základní produktové informace v uživatelském rozhraní GS1 Activate. Jakmile bude GTIN vygenerován, pomocí Activate k němu vytvoříte soubor PNG. V přípravě jsou další typy souborů.

Musím na svůj produkt umístit čárový kód?

Pro účel prodeje na on-line tržišti na svůj produkt tisknout čárový kód nemusíte, ale vřele to doporučujeme. K vytvoření on-line záznamu vašeho produktu potřebují tržiště obvykle pouze číslo GTIN, nikoli čárový kód. Pokud na svůj produkt neumístíte čárový kód, je možné, že vy a vaši obchodní partneři nevyužijete plně potenciál svého GTIN. Tištěný čárový kód je zpravidla nezbytný pro realizaci procesů v rámci fyzického dodavatelského řetězce a v prodeji v kamenných obchodech.

Proč k prodeji svého produktu potřebuji GTIN?

Maloobchodníci a on-line tržiště od dodavatelů vyžadují k prodeji zboží čísla GTIN. Pro marketplaces jsou čísla GTIN důležitá pro správu nabídky produktů, práci s produktovými daty a boji proti padělkům. Identifikace produktů čísly GTIN v konečném důsledku zlepšuje zákaznickou zkušenost a zvyšuje viditelnost vašich produktů.

Jaké jsou výhody používání GTIN v on-line obchodování?

Používání GTIN je užitečné jak pro prodejce (sellery) tak pro tržiště. Identifikace produktu pomocí GTIN zvyšuje šance na prodej výrobku, protože zajišťuje jeho lepší viditelnost pro vyhledávače. Současně pomáhá k rychlejšímu zalistování produktu, přináší lepší zážitek z nákupu a vyšší efektivitu procesů obchodníka.

Jaký je rozdíl mezi číslem GTIN a čárovým kódem EAN?

GTIN je unikátní, globálně platný a ověřitelný identifikátor produktu vydaný organizací GS1, který slouží k jedinečnému rozlišení vašich produktů. Je to číslo, které se nachází pod černými a bílými čarami čárového kódu produktu EAN nebo UPC. Čárový kód EAN nebo UPC je určen ke strojovému načítání zakódovaného čísla GTIN.

GTIN se liší počtem číselných pozic v závislosti na typu produktu.

• GTIN-12 se také nazývá UPC. Je to 12místné číslo, které se používá v Severní Americe
• GTIN-13 se také nazývá EAN nebo JAN. Je to 13místné číslo, které se používá v Evropě a ve zbytku světa
• GTIN-14 je 14místné číslo používané pro obaly
• GTIN-8 je 8místné číslo používané pro položky menší velikosti
• ISBN je 13místné číslo používané pro knihy.
• ISSN je 13místné číslo používané pro sériové publikace, jako jsou noviny nebo časopisy.

Jsou čísla GTIN globálně akceptována?

Čísla GTIN jsou přijímána po celém světě. Firmy je používají ve více než 150 zemích a každý den je naskenováno více než 10 miliard čárových kódů obsahujících GTIN.

Proč je výhodné při přidělení GTIN poskytnout produktové informace?

Informace o vašich produktech budou vloženy do Globálního registru GS1 a sdíleny s maloobchodníky a tržišti po celém světě. Tržiště a maloobchodníci požadují důvěryhodný a spolehlivý zdroj informací o společnostech a produktech. Potřebují zajistit, aby čísla, která používají ve svých systémech, byla skutečně jedinečná a odpovídala standardům GS1. Informace, které o svém produktu poskytujete, tak marketplaces mohou bezpečně považovat za důvěryhodné. Přístup ke globální databázi čísel GTIN s informacemi dodanými výrobci o každé položce, ke které byl GTIN přidělen, obchodníkům zprostředkovává služba Verified by GS1.

Proč se musím registrovat u GS1, abych získal GTIN?

Vstup do GS1 představuje jediný způsob, jak získat čísla GTIN. Do GS1 se zapojilo více než dva miliony společností po celém světě, které mají jistotu, že jim GS1 poskytuje jedinečnou, ověřitelnou a globálně platnou identifikaci pro více než 1 miliardu jejich produktů.

Je práce s GTIN definována nějakými pravidly?

Při přidělování čísel GTIN je potřeba dodržovat tzv. GTIN Rules, také známá jako GS1 GTIN Management Standard. Dodržování pokynů a pravidel je zásadní pro zajištění jedinečné a správné identifikace vašeho produktu v Systému GS1.

Kdo může produktu přiřadit GTIN?

Obecně platí, že GTIN přiděluje výrobce produktu. Pokud prodáváte produkt vyrobený jinou společností, musíte použít stávající GTIN, který byl tomuto produktu přiřazen. Pokud jej neznáte, měli byste kontaktovat dodavatele nebo výrobce produktu a GTIN zjistit. Není možné přiřadit GTIN k produktu, který ho již má.

Kolik čísel GTIN potřebuji pro své produkty?

Každý jednotlivý produkt a jeho varianta (např. u oděvů velikost či barva) vyžaduje svůj vlastní GTIN. Je to proto, aby když si zákazník objedná konkrétní velikost nebo barvu, informační systém e-shopu mohl rozhodnout, která varianta má být vychystána. Varianty mohou znamenat velikost, barvu, kombinaci velikostí a barev. Pokud například prodáváte tričko jedné velikosti ve třech barvách, prodáváte tři varianty, takže musíte přiřadit tři různé GTIN.
Jeden GTIN lze přiřadit pouze jednomu produktu. Lze jej však na stejném produktu používat neomezeně. Například GTIN láhve coly je unikátní pro tuto velikost láhve coly, ale každý den je vytištěn na miliony lahví.

Může mít produkt přiřazen více než jeden GTIN?

Ne, každý produkt musí mít přidělený svůj vlastní jedinečný GTIN.  Identifikace vašeho produktu a jeho variant (jako je velikost a barva) pomůže vašim zákazníkům, partnerům a ostatním aktérům v dodavatelském řetězci jej rozpoznat, a to jak on-line, tak v kamenném obchodě.

Mohu znovu použít tentýž GTIN na jiném produktu?

Ne, jakmile GTIN přiřadíte k produktu GTIN, nemůžete ho opakovaně použít. GTIN je propojen s jedním konkrétním produktem, a proto nemůžete stejný GTIN použít pro jiný produkt.

Prodávám výrobek vyrobený jinou společností. Musím pro něj zajistit GTIN?

GTIN přiřazuje výrobce produktu. Chcete-li prodávat produkt vyrobený jinou společností, musíte použít stávající GTIN, který byl tomuto produktu přiřazen. Pokud produkt GTIN nemá, měli byste mu ho přiřadit.

Pozměnil jsem svůj produkt. Mohu nadále používat jeho GTIN?

Pokud byl váš produkt modifikován, pravděpodobně potřebuje nový GTIN. Identifikátor produktu GTIN se používá k jednoznačnému odlišení určitého konkrétního produktu. Obecně tedy platí, že pokud se produkt změní, musíte pro nový produkt zajistit nový GTIN.

Pokud se u produktu změní následující charakteristiky, pak je nutné přidělení nového GTIN vždy:
• změna je významná pro spotřebitele, kteří si produkt kupují,
• změna je potřebná k implementaci nového právního požadavku,
• změna má podstatný dopad na dodavatelský řetězec (např. jak je produkt odesílán, skladován, přijímán).

Pokud například prodáváte trička a vyměníte potiskovaný obrázek, budete potřebovat nový GTIN, aby zákazníci a on-line tržiště mohli tyto dva produkty odlišit.

Mohu nadále používat svá čísla GTIN, pokud přestanu být členem GS1?

Ne, jestliže již nejste řádným členem registrovaným u národní organizace GS1, která čísla GTIN vydala, nemůžete je používat. Pokud již nesplňujete podmínky stanovené vaší národní organizací GS1 (např. nehradíte poplatky), nesmíte již příslušnými čísly GTIN disponovat. Tato čísla budou v Globálním registru označena jako „neaktivní“, což znamená, že například tržiště nebude moci zkontrolovat plný rozsah dat, která potřebuje.

Prodávám hromadná balení (multipacky). Mám pro toto balení přiřadit vlastní GTIN?

Zde záleží na několika okolnostech. Pokud prodáváte tento druh balení dodaný výrobcem, má tato položka již má GTIN, který musíte použít. Pokud sami vyrábíte takováto balení, musíte určit, zda jsou obsažené položky fyzicky připojeny nebo ne. Pokud ne, jde o virtuální balení a vlastní GTIN nepotřebuje . Pokud ano, jedná se o fyzické balení a musí mít přidělený GTIN výrobcem.  Ve všech případech musejí mít jednotlivé položky v balení svůj vlastní GTIN.

Nabízím určitý produkt v kamenných prodejnách a plánuji ho prodávat on-line. Mohu použít stejný GTIN?

Ano, konkrétní GTIN unikátně identifikuje váš daný produkt, ať už jej prodáváte on-line nebo v kamenné prodejně. Pro svůj produkt musíte zachovat stejné číslo GTIN bez ohledu na to, kde jej prodáváte. To je jedna z velkých výhod používání GTIN. Čísla GTIN v on-line prodeji zvyšují viditelnost vašeho produktu, pomáhají splnit specifické požadavky obchodníka a urychlují proces zalistování. V kamenném obchodě se GTIN ve spojení s čárovým kódem EAN používají v mnoha procesech, jako je nákup, řízení zásob, odbavení na pokladně a další.

Nabízím určitý produkt on-line a plánuji ho prodávat v kamenných prodejnách. Mohu použít stejný GTIN?

Ano, konkrétní GTIN unikátně identifikuje váš daný produkt, ať už jej prodáváte on-line nebo v kamenné prodejně. Pro svůj produkt musíte zachovat stejné číslo GTIN bez ohledu na to, kde jej prodáváte. To je jedna z velkých výhod používání GTIN. Čísla GTIN v on-line prodeji zvyšují viditelnost vašeho produktu, pomáhají splnit specifické požadavky obchodníka a urychlují proces zalistování. V kamenném obchodě se GTIN ve spojení s čárovým kódem EAN používají v mnoha procesech, jako je nákup, řízení zásob, odbavení na pokladně a další.

Co je Verified by GS1?

GS1 nabízí službu Verified by GS1, která umožňuje přístup ke globální databázi GS1 s informacemi o vaší společnosti a produktech identifikovaných vašimi čísly GTIN. Tento vyhledávač pro tržiště a retailery představuje důvěryhodný a spolehlivý zdroj informací o firmách – dodavatelích a o produktech. Marketplaces a obchodníci používají Verified by GS1 k ověření identity produktu a k zajištění toho, že čísla, která používají ve svých systémech, jsou skutečně jedinečná a splňují standardy GS1. Společnosti registrované u GS1 mají přístup k pokročilejším možnostem vyhledávání v Globálním registru, jako např. připojení pomocí API nebo dávkové vyhledávání.

Kdo Verified by GS1 používá?

Verified by GS1 používají on-line tržiště, prodejci a dodavatelé. Dále to jsou ostatní subjekty, které se podílejí na nákupu nebo prodeji produktů: dovozci, velkoobchodníci, distributoři, prodejci na tržištích. Verified by GS1 je užitečné rovněž pro poskytovatele technologických řešení, vládní agentury, vývojáře aplikací či různé průmyslové asociace. Vyhledávač Verified by GS1 je k dispozici všem zájemcům k bezplatnému použití (na maximálně 30 vyhledaných informací denně). Pokročilejší možnosti vyhledávání zpravidla nabízejí národní organizace GS1 svým registrovaným uživatelům.

Jaké informace jsou prostřednictvím Verified by GS1 dostupné?

Služba Verified by GS1 poskytuje dva druhy informací:

1. Údaje o společnosti
U téměř všech GTIN na světě poskytuje GS1 informace o společnosti, organizaci nebo právnické osobě spojené s konkrétním číslem GTIN. Tyto informace zahrnují název společnosti, informace o licenci, kterou používají k vytváření GTIN (např. země, kde byla licence vydána), a adresu společnosti.

2. Údaje o produktu
U více než 300 milionů produktů poskytuje GS1 základní produktové informace asociované s konkrétním GTIN. Tyto informace zahrnují:
• jméno značky
• popis výrobku
• kategorie produktu
• URL obrázku produktu
• čistý obsah a měrná jednotka
• země prodeje