×
×

Často kladené otázky

Nejčastěji kladené dotazy z oblasti standardů GS1 a ty správné odpovědi. Nevidíte mezi FAQ svoji otázku? Využijte formulář níže. Váš dotaz obdrží pracovníci helpdesku, kteří vám obratem odpoví, nebo otázku předají spolu s vaším kontaktem na příslušného sektorového manažera.

FAQ

Co je GS1?

GS1 je mezinárodní nezisková standardizační organizace s národními organizacemi ve 116 státech. GS1 Global Office je registrovaná v Bruselu a v New Jersey v USA. V GS1 je globálně registrováno více než 2 miliony společností. Systém GS1 je celosvětově nejrozšířenějším identifikačním a komunikačním standardem, který se využívá ve více než dvaceti sektorech a odvětvích.

Je zapojení do Systému GS1 povinné?

Ne. Povinnost ze zákona neexistuje, ale čárové kódy po vás mohou požadovat vaši odběratelé. Pak je zapojení do Systému GS1 nutné.

Potřebuji čárový kód. Proč bych se měl přihlásit u GS1 Czech Republic?

GS1 Czech Republic je jediným licencovaným pracovištěm pro registraci do Systému GS1 na území České republiky a jediným autorizovaným poskytovatelem čísel GTIN/GLN. Pořízení čísel od neautorizované organizace může vést k velkým problémům, např. že takto získané číslo používá již někdo jiný.

Jaký je rozdíl mezi pojmy GTIN a EAN?

Číslo GTIN (globální číslo obchodní položky) je číslo výrobku, které je zakódované v čárovém kódu EAN.

Jak fungují čísla GTIN a čárové kódy EAN?

Černobílé čáry čárového kódu EAN popř. UPC jsou strojově dekódovatelnou verzí příslušného čísla GTIN. Tyto se načítají skenery a dekódují pomocí speciálního SW. Číslo vytištěné pod čárovým kódem je GTIN položky a slouží pro identifikaci lidským okem. Určitá čísla v číselné sekvenci GTIN označují výrobce (resp. firmu, která uvedla výrobek na trh) a zemi, ve které je registrována u GS1, dále číslo položky (výrobku) a kontrolní číslici pro ověření struktury čárového kódu.
Důležité je zapamatovat si, že čísla GTIN představují identitu produktu a spojují ji se značkou nebo společností. Tyto informace je možné ověřit v globální databázi GS1 prostřednictvím vyhledávače Verified by GS1.

Budu prodávat výrobky v e-shopu. Potřebuji přidělit čárové kódy?

Ne. V tomto případě potřebujete k označení výrobků pouze číslo GTIN. Toto číslo unikátně identifikuje výrobek a data o výrobku můžete sdílet on-line. Čárový kód je nutný pro fyzický prodej výrobků v kamenném obchodě, kde slouží ke strojovému načítání zakódovaného čísla výrobku GTIN.

Pro koho je určen GCP-11?

GCP-11 je určen společnostem, které potřebují přidělit GLN (Globální lokalizační číslo) pouze pro účely EDI komunikace (elektronická výměna dat), bez možnosti tvoření SSCC kódu. Jde zpravidla o společnosti aktivní v e-commerce. O přidělení prefixu GCP-11 rozhoduje výhradně GS1 Czech Republic.

Potřebuji pro svoji logistiku etiketu s kódem SSCC?

Aplikaci logistické etikety se zakódovaným SSCC (sériové číslo logistické jednotky) rozhodně doporučujeme. Pomocí SSCC se jednoznačně identifikují logistické a přepravní jednotky (palety, kartony, kontejnery aj) i jejich obsah.

K čemu slouží GS1 Activate?

S pomocí webového nástroje GS1 Activate si registrovaní uživatelé mohou vystavit GTIN bez nutnosti výpočtu kontrolní číslice, ke GTINu evidovat produktová data a generovat samotný čárový kód EAN-13.

Z jakých tržeb nám vzniká povinnost platit roční provozní poplatek?

Roční provozní poplatek je stanoven podle celkových dosažených ročních tržeb společnosti, a to za minulý kalendářní nebo hospodářský rok.

Odvádí se z čísla GLN roční poplatky, i když nejsou přiděleny a využívány kódy EAN?

Ano. Roční provozní poplatky jsou nastaveny dle obchodní smlouvy a aktuálního ceníku, který naleznete v sekci Registrace nové firmy.

Mohu jako výrobce zapůjčit partnerské firmě kód EAN?

Ne. Přidělené GCP (GS1 Company Prefix) je vázané na IČ firmy a nesmí být pronajato nebo zapůjčeno jiné společnosti. Označovat produkt cizí společnosti vaším GCP nelze, ani když jste jeho výrobci. Partnerská společnost by mohla vyrábět produkty označené vaším GCP, pokud by se jednalo o vaši obchodní značku.

Identifikuje struktura GTIN-13 zemi původu zboží?

Ne. GS1 Company Prefix (GCP), pevná součást standardní struktury GTIN-13, jednoznačně identifikuje zapojenou organizaci, která má právo a zodpovědnost za přiřazování čísel GTIN jednotlivým produktům. Tato skutečnost však neznamená, že daný produkt byl vyroben v konkrétní zemi dle národního prefixu. Může být vyroben kdekoli na světě.

K čemu slouží ve struktuře GTIN kontrolní číslice?

Kontrolní číslice je vždy povinnou součástí GTIN. Nesprávně stanovená či chybějící kontrolní číslice vede vždy ke kolapsu při dekódování informace. Slouží k internímu procesu SW kontroly správnosti příslušných algoritmů v rámci daného kódu.

Plánuji prodávat zboží za hranicemi. Mohu použít stejný GTIN?

Ano, čísla GTIN jedinečně identifikují vaše produkty všude na světě.

Jak si vygeneruji UDI?

UDI je komplexní označení zdravotnických prostředků stanovené dle nařízení (EU) 2017/745 (MDR) a pro zdravotnické prostředky in-vitro (EU) 2017/746 (IVDR). Pro sestavení jednotlivých parametrů jako je Základní UDI-DI, UDI-DI a UDI-PI doporučujeme absolvovat komplexní školení na téma Indentifikace zdravotnických prostředků UDI a zároveň potřebujete registrovaný GS1 Company prefix.

Mohu nadále používat svá čísla GTIN, pokud přestanu být členem GS1?

Ne, jestliže již nejste řádným členem registrovaným u národní organizace GS1, která čísla GTIN vydala, nemůžete je používat. Pokud již nesplňujete podmínky stanovené vaší národní organizací GS1 (např. nehradíte poplatky), nesmíte již příslušnými čísly GTIN disponovat. Tato čísla budou v Globálním registru označena jako „neaktivní“, což znamená, že například tržiště nebude moci zkontrolovat plný rozsah dat, která potřebuje.

Jaké jsou výhody používání GTIN v on-line obchodování?

Používání GTIN je užitečné jak pro prodejce (sellery) tak pro tržiště. Identifikace produktu pomocí GTIN zvyšuje šance na prodej výrobku, protože zajišťuje jeho lepší viditelnost pro vyhledávače. Současně pomáhá k rychlejšímu zalistování produktu, přináší lepší zážitek z nákupu a vyšší efektivitu procesů obchodníka.

Je práce s GTIN definována nějakými pravidly?

Při přidělování čísel GTIN je potřeba dodržovat tzv. GTIN Rules, také známá jako GS1 GTIN Management Standard. Dodržování pokynů a pravidel je zásadní pro zajištění jedinečné a správné identifikace vašeho produktu v Systému GS1.

Co je Verified by GS1?

GS1 nabízí službu Verified by GS1, která umožňuje přístup ke globální databázi GS1 s informacemi o vaší společnosti a produktech identifikovaných vašimi čísly GTIN. Tento vyhledávač pro tržiště a retailery představuje důvěryhodný a spolehlivý zdroj informací o firmách – dodavatelích a o produktech. Marketplaces a obchodníci používají Verified by GS1 k ověření identity produktu a k zajištění toho, že čísla, která používají ve svých systémech, jsou skutečně jedinečná a splňují standardy GS1. Společnosti registrované u GS1 mají přístup k pokročilejším možnostem vyhledávání v Globálním registru, jako např. připojení pomocí API nebo dávkové vyhledávání.

Kdo Verified by GS1 používá?

Verified by GS1 používají on-line tržiště, prodejci a dodavatelé. Dále to jsou ostatní subjekty, které se podílejí na nákupu nebo prodeji produktů: dovozci, velkoobchodníci, distributoři, prodejci na tržištích. Verified by GS1 je užitečné rovněž pro poskytovatele technologických řešení, vládní agentury, vývojáře aplikací či různé průmyslové asociace. Vyhledávač Verified by GS1 je k dispozici všem zájemcům k bezplatnému použití (na maximálně 30 vyhledaných informací denně). Pokročilejší možnosti vyhledávání zpravidla nabízejí národní organizace GS1 svým registrovaným uživatelům.

Jaké informace jsou prostřednictvím Verified by GS1 dostupné?

Služba Verified by GS1 poskytuje dva druhy informací:

1. Údaje o společnosti
U téměř všech GTIN na světě poskytuje GS1 informace o společnosti, organizaci nebo právnické osobě spojené s konkrétním číslem GTIN. Tyto informace zahrnují název společnosti, informace o licenci, kterou používají k vytváření GTIN (např. země, kde byla licence vydána), a adresu společnosti.

2. Údaje o produktu
U více než 300 milionů produktů poskytuje GS1 základní produktové informace asociované s konkrétním GTIN. Tyto informace zahrnují:
• jméno značky
• popis výrobku
• kategorie produktu
• URL obrázku produktu
• čistý obsah a měrná jednotka
• země prodeje

Nenašli jste vhodnou odpověď? Neváhejte a napište nám.