×
×

Vydali jsme doporučení pro produktové fotografie

Vydali jsme doporučení pro produktové fotografie

15.04.2024

Velká část zboží se prodává on-line a bez produktové fotografie se výrobce ani obchodník neobejde. Požadavky obchodníků na to, jak má produktová fotografie vypadat, se však často různí.

GS1 Czech Republic připravila ve spolupráci s devíti obchodníky ze sektoru potravin a drogerie příručku popisující náležitosti, které by měly splňovat produktové fotografie zasílané českým obchodníkům za účelem jejich využití k online prodeji. Celý manuál ke stažení je ZDE.

Doporučení jsou sestavena tak, aby vyhovovala požadavkům co největšího množství českých obchodníků a zároveň byla v souladu s mezinárodním standardem GS1 pro produktové fotografie.

Situace na českém trhu je v době vydání tohoto dokumentu nejednotná a požadavky na vlastnosti produktových fotografií se u jednotlivých obchodníků často různí. Příručka se soustředí na vlastnosti, kde jsou požadavky sjednocené. U vlastností, které sjednocené nejsou, je popsán požadavek většiny včetně upozornění na odlišnosti u některých obchodníků. Dodavatel by však měl vždy vycházet zejména z konkrétních požadavků svých obchodních partnerů.

Obchodníkům, kteří požadavky na produktové fotografie aktualizují, nebo je vytvářejí poprvé, je doporučeno převzít jednotná a většinová doporučení z této příručky. Cílem je, aby český trh těmito postupnými kroky v budoucnosti dospěl k jednotným požadavkům na produktové fotografe.

Globální standard GS1

Globální standard GS1 pro oblast produktové fotografie nabízejí detailní doporučení i pro řadu dalších typů obrázků či sektorů. Zmínit můžeme například doporučení pro fotografie v sektoru zdravotnictví nebo tzv. Mobile Ready Hero Images, které jsou optimalizované pro zobrazení na mobilních zařízeních. Veškeré informace (v angličtině) naleznete ZDE.