×
×

Výkonný ředitel GS1 na návštěvě u nás

Výkonný ředitel GS1 na návštěvě u nás

03.03.2023

Nový prezident a CEO GS1 Global Office Renaud de Barbuat poctil dvoudenní pracovní návštěvou GS1 Czech Republic.

Dřívější vysoce postavený manažer společnosti Carrefour Renaud de Barbuat spojil svoji kariéru s GS1 před třemi lety. V čele GS1 stanul v loňském roce. Jeho předchůdce Miguel Lopera sice Prahu navštívil při příležitosti regionálního fóra GS1 in Europe na podzim 2017, ale přímo v GS1 Czech Republic nebyl. Z tohoto pohledu byla návštěva nejvyššího představitele GS1 první po dlouhých 25 letech. Program byl proto zaměřen nejen na představení hlavních priorit národní organizace, ale také na osobní setkání se zaměstnanci GS1 Czech Republic.

Nový prezident přijel s cílem poznat potřeby lokálního trhu, zejména sektorů maloobchodu, logistiky, zdravotnictví a také e-commerce. Během krátkého pobytu se seznámil s týmem GS1 Czech Republic. S každým z manažerů hovořil o specifikách konkrétních sektorů na našem trhu i o tom, jak by mohla centrála GS1 podpořit rozvoj standardizace v té které oblasti. Kromě toho absolvoval pracovní program se členy výboru GS1 Czech Republic a jeho novým prezidentem Pavlem Moravcem.


Jedním z hlavních úkolů, které před GS1 stojí na lokální i globální úrovni, je podle Renauda de Barbuata zvyšování povědomí o standardizaci mimo její tradiční domény. „Měníme se. Po dekády jsme pomáhali obchodu a dodavatelskému řetězci, později zdravotnictví, ale s rozvojem digitalizace budeme komunikovat s nesrovnatelně širší komunitou. Nová témata jako zákaznická důvěra, udržitelnost a cirkulární ekonomika se týkají mnohem více lidí a institucí, se kterými budeme spolupracovat. Včetně veřejných,“ popisuje transformaci společných cílů Renaud de Barbuat. Cirkulární ekonomika podle něj přinese zvýšené nároky na sledovatelnost a na sdílení dat. „Očekáváme zapojení mnohem širšího okruhu zúčastněných stran do logistických či hodnotových řetězců, které budou v rámci oběhového hospodářství vznikat.“

Renaud de Barbuat uživatelům

Při společné besedě jsme nemohli opomenout téma migrace na 2D kódy. „Přechod přinese spoustu nových příležitostí pro celý maloobchodní trh. A to při minimálních investicích do infrastruktury, především u výrobců.“ Z přínosů migrace podle něj budou těžit zejména hráči ve specifických sektorech jako je čerstvé zboží. „Využití rozšířených dat o produktech posune řešení bezpečnosti potravin a plýtvání potravinami na vyšší úroveň,“ vysvětlil CEO GS1.

Z jakých výhod se budou moci těšit běžní uživatelé Systému GS1? „Koneční spotřebitelé si dávno zvykli načítat QR kódy. Až budou 2D kódy masově na produktech a postupně nahradí lineární kódy, pozornosti zákazníků neuniknou. Výrobci získají báječný způsob, jak se spojit se zákazníky. Kromě toho jim nové datové nosiče pomohou snadno splňovat různé legislativní požadavky,“ vzkazuje uživatelům Renaud de Barbuat. Uživatelé se podle něj migrace na 2D kódy rozhodně nemusejí obávat: „Jak národní, tak globální organizace GS1 vynaloží veškeré úsilí, aby podpořily implementaci 2D kódů a snížily investice na straně uživatelů,“ říká Renaud de Barbuat. „Jako dnes firmám pomáhá GS1 Activate s čísly GTIN a generuje pro ně čárové kódy, v budoucnu získají stejnou podporu pro 2D kódy. Revoluce to bude tedy spíše ve smyslu benefitů, které přechod všem přinese.“