×
×

Z globálního fóra GS1

Z globálního fóra GS1

20.02.2023

V minulém týdnu proběhlo globální fórum GS1. Prezenčně ho se ho zúčastnilo 900 delegátů a k sekcím se vzdáleně připojilo dalších 1500 představitelů členských organizací GS1 z celého světa. K nim se přidala řada hostí z různých sektorů, komerční i veřejné sféry.

Fórum se neslo v duchu gradujících příprav na padesátileté výročí Systému GS1.

3. dubna 1973 lídři průmyslu v USA zvolili jednotný standard pro identifikaci výrobků (symbol UPC, Universal Product Code, který vytvořila společnost IBM; v jejím týmu byl i vynálezce čárového kódu N. J. Woodland, který svůj objev patentoval již v roce 1952).

Počátkem roku 1974 proběhlo setkání delegátů z jedenácti evropských států (Belgie, Dánsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemsko, Norsko, Rakousko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie) – ředitelů velkých maloobchodních společností, výrobců a zástupců EHS (Evropské hospodářské společenství) v Paříži. Ti rozhodli o zavedení jednotného standardu pro automatickou identifikaci položek k usnadnění přeshraničního obchodu v rámci EHS.

V roce 1976 byl na základě původního čárového kódu UPC vytvořen nový datový nosič, čárový kód EAN-13, umožňující globální využívání standardní třináctimístné identifikační struktury. Následujícího
roku byla založena organizace European Article Numbering Association (E.A.N.A.), později EAN
International, jako mezinárodní nezisková asociace s ústředím v Bruselu. EAN International se v roce 2005 sloučil se svým americkým protějškem a začal se nazývat GS1.

Jubilejní logo globálního fóra odkazuje na další klíčový milník ve světové standardizaci – chystanou migraci maloobchodu na 2D kódy, jíž bychom se měli dočkat v roce 2027.