×
×

Více povinných údajů na vínech: pomůže GS1 Digital Link

Více povinných údajů na vínech: pomůže GS1 Digital Link

18.07.2023

Od 8. prosince 2023 vstupuje v celé EU v platnost nařízení, které pro vína (včetně těch aromatizovaných) stanoví povinnost poskytovat spotřebiteli informace o složení produktu a tabulku výživových hodnot.


Nařízení Evropského parlamentu a Rady EU 2021/2117 tak rozšiřuje stávající povinnost uvádět alergeny na etiketách vín o další údaje. Přináší však významnou inovaci ve způsobu, jakým může být spotřebitel informován. Výrobci mohou totiž nově požadované informace sdílet pomocí elektronické etikety, tzv. e-labelu. Elektronická etiketa bude povinně obsahovat veškeré ingredience včetně alergenů a výživové hodnoty na 100 ml. Může dále obsahovat doplňkové produktové informace včetně jednoznačné identifikace. Nesmí naopak nést žádná komerční či marketingová sdělení.


GS1 nabízí pro splnění legislativních požadavků elegantní řešení, které využívá propojení identifikačního čísla GTIN se standardem pro Digitální link. Výhody tohoto řešení byly tématem nedávno uskutečněného webináře GS1 in Europe, kterého se kromě GS1 specialistů zúčastnilo 268 odborníků z vinařského sektoru napříč evropskými státy. K nim se přidalo 67 zástupců různých profesních organizací a poskytovatelů technických a technologických služeb.

Prezentace GS1 in Europe o využití standardu GS1 Digital Link ve vinařském odvětví je ke stažení ZDE.

Podobnou cestou jako vinaři půjdou i výrobci lihovin, kteří deklarovali dobrovolný závazek informovat spotřebitele o složení i výživových hodnotách svých produktů.